Teknolojiyi Kullanarak Çocuklarınızı Koruyun

Çocuklarımız günümüzde akıllı telefonlarıyla kendilerini yeni bir dünyanın içinde var ediyorlar. Peki bu sırada gerçekten güvende olduklarından emin miyiz?

Çocukların alışkanlıklarının değişmesiyle maalesef yüz yüze gelebilecekleri tehlikelerin farklılaştığını ve sayıca artış gösterdiği gözlemleniyor. Akıllı telefonlarındaki hayatlarına dahil olmaksa modası geçmiş yöntemlerle çocuklarını korumaya çalışan ebeveynler için işkenceye dönüşüyor.

İşleri teknolojiyi kullanarak bir anda tersine çevirebilir, bir ebeveyn olarak çocuğunuzu 4 basit adımda tekrar korumanız altına girdiğinden emin olabilirsiniz.

1. Kullandıkları Arabaları İzleyin

Gençlerin araba kullanmaya olan hevesi herkesin malumunda. Ama bunun yanında ebeveynlerin bu heveslerinin bir trafik kazasıyla sonlanmasından duydukları korkuyu da unutmamak gerek. Gençlerin trafik kazası geçirme riskinin yüksekliğini hesaba katınca bunun boş bir kuruntu olmadığı hemen fark ediliyor.

Sürüş kurallarını çocuğunuza iyi öğrettiğinizi ve çocuğunuzun arabayı aklı başında sürdüğünü düşünebilirsiniz. Bundan tamamen emin olmaksa teknolojiyi kullanmadan hiç kolay değil.

Çocuğunuzun sürdüğü arabaya OBD (on-board diagnostics) olarak adlandırılan bir cihaz kurdurabilirsiniz. Bu cihaz çocuğunuzun yaptığı hız, frenler ve izlediği rotalar gibi önemli bilgileri telefonunuza gönderir. Siz de çocuğunuzun yanında değilken nasıl araba kullandığını takip edebilirsiniz.

2. Sosyal Medya Hesaplarında Yaptıklarını Bilin

Onunla sosyal medya hesaplarında arkadaş olmanız gerçekte ne yaptığını bildiğiniz anlamına gelmiyor.  Sosyal medya sitelerinin ve uygulamalarının gizlilik ayarları görmenizi istemedikleri şeyleri görmemenizi sağlamak için birçok ayara sahip.

Üstelik her gün şimşek hızıyla değişen trendleri unutmamak gerek. Çocuğunuzun bugün kafasını kaldıramadığı sosyal medya hesabını yarın bir başkası için terk edebilir.

Bu imkansızlıklara rağmen onları sosyal medya hesaplarında yalnız bırakmamanızı gerektiren çok önemli bir etken var: Nefret saçan gruplar. Bu gruplar sosyal medyada rahatça bir araya gelebiliyor ve gençler başta olmak üzere ulaşabildikleri insanların düşüncelerini fikirleriyle bulandırıp olumsuz kararlar vermelerine, tutumlar geliştirmelerine neden oluyorlar.

Teknolojiyi kullanarak bu sorunların üstesinden gelen ebeveynler cep telefonu casus programı kullanmayı tercih ediyorlar. Böylece çocuklarının telefonuna basitçe bir program yükleyerek bütün sosyal medya hesaplarında ne yaptıklarını izleyebiliyorlar.

3. Uygunsuz Mesajlaşmalardan Uzak Tutun

Cinsel içerikli mesajlaşmalar sürekli daha fazla genci cezbediyor. Çocuğunuzun böyle davranışlar sergilemeyeceğini düşünüyor olsanız da bu risk basitçe geçiştirilemeyecek kadar yüksek ve çoğu ebeveyn işini şansa bırakmak istemiyor.

Bir önceki bölümde bahsettiğimiz casus programı çocuğunuzun telefonuna yükleyerek bu sorunu kökten çözebilirsiniz. Çocuğunuzun akıllı telefonu takip etmek kimlerle mesajlaştığını, mesajlaşırken neler yazdıklarını ve paylaşıyorlarsa kimlerle nasıl fotoğraflar, videolar paylaştıklarını görmenize imkan tanıyarak onları bu tip hareketlerden uzak tutmanızı kolaylaştıracaktır.

Çocuklarınız aktif olarak böyle bir diyaloğun içerisine girmeyebilir, hatta henüz ergenliklerinde bile olmayabilirler; ama kötü niyetli kişilerin çocuklarınızı böyle bir etkileşime maruz bırakma ihtimali hala var.

4. Teknolojinin Koyduğu Mesafeyi Teknolojiyle Kaldırın

Ergenlik çağında ya da değil, tacizciler her zaman çocuklarınız için büyük bir tehlike. Akıllı telefonların çocuklarınıza aranıza koyduğu sınırları kendileri için avantaja çevirmeye de hazırlar.

Akıllı telefon kullanımlarına yapacağınız aşırı bir müdahaleyse aranızdaki mesafeyi büyütmekten başka bir işe yaramayacaktır. Daha akılcı bir çözüm bulmanız gerek. Tahmin edebileceğiniz gibi bu da yine teknolojiden geçiyor.

Yukarıda bahsettiğimiz programı çocuğunuzun telefonuna kurarak diğer bölümlerde bahsettiğimizden daha fazlasını izleyebilirsiniz. Telefondan yapılan bütün iletişimi ve internet kullanımını görebilecek, acil bir durum oluştuğunda çocuğunuzun yerini bulabileceksiniz. Ayrıca bunları fark edilmeden yapmanız da mümkün.

Onları korumak için mücadele ederken çocuklarınızın yaptıklarınızı yanlış anlayıp sizin karşınızda durması olası. Böyle bir şeyle karşılaşırsanız pes etmemeli, bir gün yaptıklarınızın kıymetini anlayacağını bilerek mücadele etmeye devam etmelisiniz. Teknoloji işinizi bu sırada çok kolaylaştıracak olsa bile onlara kol kanat gereken asıl sizsiniz.

Bu yazı 319 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Reklam
Reklam
kişisel blog
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Reklam Alanı
iyad DMCA.com

Telefon Haberleri