Bütün dünyadaki Android cihazların %40’ı Google’ın güvenlik güncellemesini almadığından dolayı güvenlik riskine maruz kalıyor. Risk altında kalan telefonların Android 7.0 altında olduğu için önem teşkil ediyor.

Android cihazların %40’ından fazlası kötü niyetli yazılım riski ile karşı karşıya. Bu sorunun sebebi ise Android cihazların artık Google’dan güvenlik güncellemesi almadığından ötürü oluyor. Kötü niyetli yazılım riski altında kalan cihazların Android 7.0 sürümünden eski sürümlere sahip cihazlarda ortaya çıkıyor.

Güvenlik takip kurumu olan ‘Which’ tarafınca yapılan açıklamalara baktığımızda 1 milyondan fazla Android cihaz kötü niyetli yazılım ile karşı karşıya. Mayıs 2019 günü yayınlanan Google’ın kendi verisine göre Android cihazların %40’dan fazlası Android 6.0’dan eski sürüme sahip.

Test edilen cihazlardan biri de Google’ın kendi cihazı:

Son gelen açıklamalara göre test etmek için AV Comparatives Android 7.0 yada daha eski sürüme sahip olan beş telefonu test etti. Test sırasında telefonlardan birisi Google’ın Nexus 5 cihazı oldu. Google Play Store ait olmayan yerlerden uygulama indirmemeleri gerektiği ifade edildi.

Geçtiğimiz gün MediaTek yongasına sahip olan Android cihazların bu riski taşıdığı ifade edildi. Siz ne düşünüyorsunuz?

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz