Her biri 100 milyondan fazla indirilen Homescapes ve Gardenscapes’in reklamları, yanıltıcı oldukları gerekçesiyle İngiltere’de yasaklandı. Geliştirici şirket ise reklamların yanıltıcı olmadığını, reklamlardaki oyunların yüksek seviyelerde ortaya çıktığını ifade etti.
Pek çoğumuzun hiçbir zaman oynamasak da farkı oyunlar oynarken karşımıza çıkan reklamlar nedeniyle aşina olduğumuz ‘Homescapes’ ve ‘Gardenscapes’ adlı mobil oyunlara ait reklamlar, İngiltere’de resmi olarak yasaklandı.

En İyi Mobil Oyunlar, En Sevilen Oyunlar Tam Liste | Haber ARDPlayrix: Reklamlarda Gösterilen Oyunlar, İndirilen Oyunda Da Var Ama Yüksek Seviyelerde
Mart ayı itibarıyla Facebook’ta da görülmeye başlanan Homescapes ve Gardenscapes oyunlarına ait reklamlar, ASA’ya şikayet edilmişti. Kullanıcıların iddiasına göre reklamlar, oyuncuların belli bir düzen içinde bulmacayı çözmek için adım adım tercihlerde bulunduğu bir oyunu gösteriyordu.
Geliştirici Playrix ise söz konusu şikayetlerle ilgili yaptığı açıklamada reklamlarda yer alan oyunun indirilen oyunlarda bulunduğunu, ama reklamlarda gösterilen bu ‘mini-oyunların’ her 20 seviyeden sonra ortaya çıktığını belirtti. Ancak bu açıklamalar şikayetleri durdurmadı ve Playrix, çözümü oyunu değiştirip reklamlarda gösterilen ‘mini-oyunları’ erken seviyelere çekmekte buldu.

ASA: Reklamlar, Oyunları Doğru Temsil Etmiyor, Bu Nedenle Yanıltıcı
ASA, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Kullanıcıların reklamlarda gösterilen oyuna erişebilmeleri için oyuna uzun süre devam etmeleri gerektiğini anladık. Ama reklamlar oyunları doğru temsil etmedikleri ve içerikle uyuşmadığı için yanıltıcı oldukları sonucuna vardık.” ifadelerini kullanırken; reklamların artık gösterilmemesi gerektiği kararını aldı ve Playrix’e gelecekte yayınlayacağı reklamlarda oyunun gerçek içeriğini kullanması gerektiği yönünde uyarıda bulundu.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz