Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde suçluların Çin’e iade edilmesi için yeni bir yasanın ortaya çıkması bekleniliyor. Daha sonra bu konu üzerinden yasa gelmeyince protestolar artmaya başladı. Protestolar aynı zamanda YouTube üzerinden de devam ediyordu. Yaklaşık 210 YouTube kanalının bu konu üzerinden yayın yapması sonucu yetkililer tarafından kanallar kapatıldı. Google, kapatılan kanallarla ilgili bir açıklamada bulundu. YouTube tarafından kısa süre önce yapılan açıklamada da 210 kanalın kapatıldığı belirtildi.

YouTube olayına benzer bir olay daha önceden Facebook ve Twitter uygulamasında yaşanmıştı. Twitter uygulamasında yaklaşıl 950 hesap kapatılmıştı ve 200 bine yakın hesapta askıya alınmıştı. Facebook uygulamasında ise 3 grup, 7 sayfa ve 5 hesap kapatıldı. Facebook ve Twitter tarafından gelen açıklamaya göre tehlikeli ve aşırılık yanlışı gösterilmesi nedeniyle hesapların kapanmasına neden olduğunu açıkladı.

Hong Kong uzun süredir kitlesel gösteriler arasında siyasi krizle karşı karşıya kalmaktadır ve protestocular daha önce olan eylemlerde polis şiddeti ile karşı karşıya kaldıklarını iddia ederek soruşturma işlemlerinin başlatılmasını istiyor. Bu karışıklık YouTube kanallarına da sıçradı ve 200’den fazla YouTube kanalı kapatıldı.

Çin, Tayvan, Makao Özel İdare Bölgesi’ni kolaylaştıran Hong Kong’da hüküm giymiş kişiler nisan ayında parlamentoya sunuldu. Ancak bu duruma tepki geldi ve Çin’in keyfi göz altı kararı almaya başladığını. Adil olarak çalışmadığına dair süreçlerin başlayacağı ve bu süreçlerin devam edeceğine dair söylentiler çıkmaya başladı.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz