Günümüzde, dünya mobil odaklı yazılımlar konusunda çılgına dönmüş durumda.

Akıllı telefonların ve diğer mobil cihazların kullanımında oldukça hızlı (ve neredeyse mucizevi) bir talep ve artış yaşandı. Sonuç olarak, mobil cihazlar %90’nın üzerinde mobilden internete bağlanma oranıyla günümüzde internete girmenin ana araçları olmuştur.

Bu değişim de, işletmelerin stratejilerini mobil üzerine odaklanmaya yönelik düzenlemişlerdir. İnternet siteleri farklı ekran boyutları için optimize edildi ve şimdi de mobil uygulamaların geliştirilmesi artmaya devam ediyor.

Her tür işletme, gelirlerini artırmak için stratejilerin avantajlarından yararlanmak için kendisini pozisyonlandırmak zorundadır. Bunun için bir yol da kendi markanızın uygulamasını oluşturmaktır. Uygulama geliştiriciler ile, kendi mobil uygulamanızı kodlama bilgisi olmaksızın geliştirebilirsiniz.

Ancak, uygulama geliştiricilerin çeşitliliği düşünüldüğünde, farklı uygulamaları anlamak sizin uygulamanızın ne olması gerektiği hakkında size bilgi verecektir.

Mobil Uygulamaların Farklı Kategorilerini Anlama 

Native Uygulamalar: 

Bu uygulamalar iOS veya Android gibi belirli bir platforma uygun şekilde özellikle dizayn edilmiş uygulamalardır. Native uygulamalar, optimize edilmiş bir deneyim sunmaktadır. Çünkü dizayn edildikleri platformlarda daha etkili olmaktadırlar.

Web Uygulamalar: 

Web uygulamalar uyarlanabilir olup, uygulamaya tam olacak şekilde ölçeklendirmektedir. Uygulamalar web sitesi değildir. Bu uygulamalar, internet ağı üzerinden çalışmak üzere dizayn edilmiş yazılımlardır ve internet tarayıcı aracılığıyla erişilebilir.

Hibrit Uygulamalar:

Hibrit uygulamalar, native ve web uygulamaların özelliklerini birleştirmektedir. Uygulama HTML5 gibi web teknolojileri kullanılarak yazılır ama native uygulama  şeklinde paketlenir.

Bu da hibrit uygulamayı yerel olarak indirebileceğiniz ve herhangi bir native uygulama gibi cihazınıza kurabileceğiniz anlamına gelmektedir. Ancak, internet sayfalarını bir tarayıcı gibi çalıştırır ve gösterir.

En İyi Uygulama Geliştiriciler

Teknolojinin yardımıyla, kendi mobil uygulamanızı kodlama bilgisi olmaksızın geliştirebilirsiniz. Geliştirmek istediğiniz uygulama türü ne olursa olsun, uygulama geliştiriciler sürecin kolay ve karşılanabilir olmasını sağlamaktadır.

Uygulama geliştiriciler, istediğinizi elde etmenin çok pahalıya mal olmadan elde edilmesinin en hızlı yoludur. En iyi uygulama geliştiricilerin bazılarına aşağıda göz atalım.

 1. Andromo – Android için en iyi uygulama oluşturucu

780 bin kullanıcı ve yedi yıllık etkinliğiyle Andromo, mobil uygulamanızı geliştirmek için gerekli şeyi size sunmaktadır. Kodlama gerektirmeyen basit arayüzü sayesinde, hiç bir zorluk yaşamadan heyecan verici uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Andromo uygulama projesi oluşturmak oldukça kolay. Az bilgi ve birkaç tıklama ile, kendi uygulamanızı geliştirmekten bir kaç adım uzaktasınız. İstediğiniz özellikleri, aktiviteleri ve stilleri ekleyin. Tamamladığınızda, ilgili tuşlara tıklayın ve harika uygulamanız mail adresinizde sizi bekleyecek şekilde hazırdır.

Andromo ile geliştirilen uygulama cebinize dost bir uygulama olup, iOS, Android ve internete uygun uygulamalar geliştirebilirsiniz. Ayrıca, sizin ana dilinizi anlamayabilecek ziyaretçileriniz için uygulamayı daha kullanıcı haline getiren 24 dil desteği de elde edeceksiniz.

Andromo hakkında favori şeylerden biri de, uygulama geliştiricinin işlevselliğini geliştirmek için şirketin sürekli olarak müşteri yorumlarını kullanmaya devam etmesidir.

Önemli Özellikler:

 • Dahili dil çevirisi
 • Etkinleştirilmiş HTML5
 • JavaScript işlevselliği
 • Haritalar, videolar, anketler ve reklamlar gibi interaktif eklentiler
 • Dünyadaki ilk flutter bazlı geliştirici, uygulama özelleştirmesi için çeşitli fırsatlar sunmaktadır.
 1. Xcode

Xcode, uygulama dizaynı için Swift kullanmaktadır. Swift, mobil uygulamalar oluşturmak için yenilikçi yollar kullanan programlama dilidir. Kullanıcıların Apple Xcode kullanırken çok fazla kodlama bilmesine gerek bulunmamaktadır.

Xcode ile, kullanıcılar iPhone, iPad, Mac, Apple Watch ve Apple TV gibi Apple ürünleri için uygulamalar oluşturabilirler. Arayüz dizaynı, testi ve kodlaması, işlemde birleştirilmiştir.

Dizayn kanvasları içerisinde arayüz kodları için adım adım gösterim ve tartışma forumları da bulunmaktadır. Ve kodlamada yapılan değişiklikler, geliştiriciler için sağlanan anlık talimatlarda yansıtılmaktadır. Ayrıca Xcode uygulama geliştirici Arayüz Geliştirici kullanmaktadır. Anlık olarak işlemektedir.

Önemli Özellikler:

 • Tüm Apple platformları için kullanılabilir
 • Kodlar basitleştirilmiş olup, söz dizimi bildirimseldir
 • Karşılaştırma ve değişiklik yapma için çoklu önizleme sağlayan canlı mod
 • Bölünebilir ekran özellikleri
 1. Buildfire
  En hızlı profesyonel uygulama geliştiricilerden biri olan Buildfire, gereksinim alanlarından bağımsız şekilde uygulamalarınızın ihtiyaçlarını karşılayan bulut tabanlı bir platformdur. Uygulama geliştirici, bir satır kod yazmadan küçük ve büyük işletmelere özel yapılmış mobil uygulamalar geliştirmelerine olanak sağlamaktadır. İsterseniz sürükle-bırak mekanizmasını isterseniz de ihtiyaçlarınıza uygun önceden var olan taslakları kullanabilirsiniz.

Sıfır kodlama ve grafik kabiliyetleriyle, eşsiz özellikler ve işlevsellikler sunacak estetik açıdan hoş bir uygulama oluşturabilirsiniz. Sunulan bazı ek özelliklerden bazıları ise kullanıcı yönetimi, güvenlik ve oturum sonlandırma özellikleri, sorun giderme raporları gibi özelliklerdir.

Daha fazla ne var? İşletme büyümeniz ile ölçeklendirebileceğiniz ve ihtiyaç olması durumunda üçüncü parti uygulamalarla entegre edebileceğiniz esnek bir platformdur.

Önemli Özellikler:

 • Kullanım kolaylığı
 • Dahili tema katalogu
 • Çevrimdışı yüksek çözünürlüklü resimlere erişim içim resim kütüphanesi
 • Üçüncü parti uygulamalarla entegrasyon

 

 1. Adobe PhobeGap
  Adobe PhobeGap geliştiricilere çeşitli teknoloji eklentileri kullanırken kod tabanı kullanmalarına olanak sağlamaktadır.

Bu uygulama geliştirme yazılımı mobil uygulama oluşturmak için JavaScript, HTML5 ve CSS kullanmaktadır. Uygulamaları, native uygulama olarak paketlenen bir takım HTML5 sayfalarıdır. Uygulamalarının native API olmaları nedeniyle, native platformlara da yüklenebilirler.

Bu yazılımı kullanarak bir uygulama oluşturmak, internet sitesi oluşturmaya oldukça benzerdir. Çalışma dosyalarınızı yerel depolama veya bulutta depolayabilirsiniz. Bu dosyalar, eklentiler aracılığıyla etkinleştirilmektedir.

Önemli Özellikler:

 • Hata gidermesi oldukça hızlı ve geliştirmesi oldukça kolay
 • Uygulama prototiplerini veya örneklerini müşteri veya arkadaşlarınızla paylaşmak kolaydır
 • Takım çalışması PhoneGap Geliştirme Projeleri özelliğiyle geliştirilebilir

 

 1. Shoutem
  Shoutem, çeşitli platformlar arasında kullanılacak uygulamaları oluşturmak için “React Native” sistemini kullanmaktadır. Arayüzü kullanıcı dostudur ve dizaynı oldukça başarılıdır. Ve kullanıcıların aralarından seçim yapabilecekleri geniş bir taslak kütüphanesi bulunmaktadır.

Açık kaynaklı ürün, native uygulama önizlemesi, yerel deneme ve sürükle-bırak özellikleri ile eşsizdir.

Shoutem, kullanıcılarına kullanması oldukça kolay 200’den fazla taslak ve özel oluşturulmuş 40 adet uzatma sunmaktadır. Bu özellik ve taslaklar, kullanıcı otantikasyonu, API’ler ve içerik yönetim sistemleri içermektedir.

Önemli Özellikler:

 • Bir çok mevcut belgelendirme ve kaynak
 • Ucuz ve kolay bakım
 • Geniş bir eklenti ve kullanmaya hazır taslak
 • Analitiklerin işlenmesi
 • 3. parti integrasyon kabiliyeti.

 

 1. NativeScript 
  JavaScript, Angular, Vue.js veya TypeScript ile Native iOS ve Android uygulamalar oluşturmak içim en iyi açık kaynak çerçevelerinden biri olarak düşünülen NativeScript, çeşitli platform araçları ile donatılmış bir şekilde gelmektedir. Uygulama geliştirici, sorun giderici, kişisel eğitim, performans analizi ve uygulama dizaynı gibi profesyonel hizmetler sunmaktadır. iOS ve Android için uygun olan NativeScript, native mobil uygulama geliştirmede size yardımcı olacak platformlar arası araçlar sunmaktadır. Bunlar haritalardan, oyun uygulamalarına ve sosyal mesajlaşma uygulamalarına kadar uzanmaktadır.

Önemli Özellikler:

 • Özelleştirilebilir dahili temalar
 • Harika CSS tabanlı sitil sistemi
 • Kod ile platfom API’lerine doğrudan erişim
 • %100 ücretsiz ve açık kaynaklı

 

 1. Android Studio
  Android Studio, uygulama editörü ile gelen başka bir uygulama geliştiricidir. Bu editör kodlamanın aldığı zamanı azaltmaya yardımcı olur. Çünkü kodlama ve dizayn için özel kısayollar sağlamaktadır.

Proje taslağı, dizayn ederken sürükle bırak özelliği ile çalışmaktadır. Etkin kod editörü Java, C, C++ ve hatta Kotlin dillerini kapsamaktadır.

Google Android Studio, ihtiyaçları için kullanıcıların özelleştirebileceği bir geliştiricidir. Kodlama o kadar harika ki farklı cihazlara uygun çeşitli versiyonlar üretmektedir.

Önemli Özellikler:

 • Toplam uygulama boyutunu azaltacak APK analizcisi
 • Çeşitli kurulum ve özellikleri kontrol eden hızlı bir emülatör
 • Kodlama süreci için görsel taslak editörü
 • Ağ, hafıza ve CPU hakkında gerçek zamanlı istatistik sunan profillendirme araçları

 

 1. AppMySite 
  AppMySite, kodlama yeteneği ve bilgisi olmadan uygulama geliştirmek için en iyi platformlardandır.

Geliştirici ve kullanıcıların internet sitelerini mobil uygulamalara dönüştürmesine yardımcı olmaktadır. Daha da harika olan şey ise, herhangi bir teknolojik yetenek gerektirmemesidir.

Günümüz dünyasında mobil uygulamaların önemini bilerek, işletmeler Android ve iOS platformlarla uyumlu native uygulamalar geliştirmek için platformlar kullanmaktadır. Bu işletmeler, kendi marka kimliğiyle eşleşmesi için uygulamaları özelleştirebilirler.

AppMySite uygulama oluşturucunun ücretsiz deneme sürümü ile, siz de bir  kaç dakika içinde bir uygulama oluşturabilirsiniz. Sonrasında, üç aşaması sürecini başlatmaya hazır olduğunuzda fiyatlandırma planlarından herhangi birine geçebilirsiniz.

Önemli Özellikler:

 • Kodlama yeteneği gerekli değildir.
 • Etkili ve hızlı uygulama oluşturma
 • Premium özellikler mevcuttur
 • Çeşitli platformlarla uyumluluk
 • Sosyal Medya entegrasyonu

Amaçlarınıza Ulaşmak için En iyi Uygulama Geliştirme Yazılımını Seçme

Uygulama geliştiriciler genellikle benzer özelliklere sahiptir. Ama tercih ettiğiniz platforma göre, eşsiz özellikler ve işlevsellikler önermektedirler.

Sonuç olarak, amaçlarınıza, hedeflerinize ve uzmanlık seviyenize uygun platformu tanımlayabilmeniz gerekmektedir.

En iyi seçimi yapmak için düşünmeniz gereken birkaç husus şunlardır:

 1. Yazılım Çerçevesini Düşünün: Uygulamanızda bazı temel özellikleri görmek istiyorsanız, hangi açık kaynak uygulama geliştiricilerin bu özellikleri veya çerçeveleri elde etmenize yardımcı olacağını tanımlayın.
 2. Destek ve Bakım Kritiktir: Ne zaman bir sorun olsa yardım geleceğinden eminseniz, endişelenmeyeceksiniz.
 3. Diğer Geliştiricilerin Deneyimlerine Bakın: Diğer gelişimciler neler diyor? Onların uygulamayı kullanma deneyimi iyi mi? Açık kaynak uygulama şirketinin belirttiği kadar kolay mıydı? Ne tür sorunlarla karşılaştılar? Forumlarda ve uygulama yorumlarında bu tür sorulara cevaplar bulabilirsiniz.
 4. 3. Partileri Entegre Edebilir Misiniz?: Bu bakılması gereken bir uygulamadır. Bazen, uygulama geliştirici tek başına ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir uygulama geliştirmek için yeterli değildir. Uygulama geliştirici özelliklerini eklemek için 3. parti yazılımlar vazgeçilmezdir.
 5. İşletme Entegrasyonunu Düşünün: Büyük resme baktıktan sonra açık kaynak uygulama geliştiricisi seçmek en iyisidir. İşletme hedeflerinizle uyumlu mu? Diğer işletme seçenekleri ile entegre olacak mı?
 6. Güvenlik ve Gizlilik: Şartlar ve koşulları okumaya vakit ayırın. Açık kaynak uygulama geliştiricisinin uyum standardı veya güvenlik sertifikası var mı? Hiç gizlilik ihlal skandalına karıştı mı? Doğrulama ve yetkilendirme süreci nedir?
 7. Kitlenize Odaklanın: Yaş, ilgi, eğitim gibi demografik etkenler seçim sürecinin karar elementleridir. Hedeflenen coğrafya da dikkat edilmesi gereken başka bir etkendir. Geliştirilen uygulama hedef kitleye yönelik olacağından, kitlenize uygun olanı seçmelisiniz.
 8. ROI’yi Hesaplayın: Çoğu platform premium özellikleri belirli fiyatlarda sunmaktadır. Uzun vadede yatırımınıza daha iyi karşılık verecek uygulamayı seçmeli ve masraflarına katlanmalısınız.

 

Kodlama yeteneği olmadan uygulama geliştirebilirsiniz. Ancak, hala kendi uygulamanızı geliştirmek konusunda emin değilseniz, sizin yerinize bir uygulama yapması için uygulama geliştirme şirketleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz