Mobil işlemciler akıllı telefon ve tablet bilgisayarların kalbini oluşturuyor. Ve üreticiler de söz konusu ürünlerin kalplerini her geçen yıl daha da güçlendiriyorlar. Gelen haberler mobil işlemcilerin artık masaüstü işlemcilere karşı ciddi bir rakip olabilecek seviyeye ulaştığını gösteriyor.

TSMC ve GlobalFoundries isimli üreticilerin gelecek yıl 3 GHz frekansında işlem yapan ARM yonga setlerini üretmeye başlayacakları bildirildi. 20 nanometre mantığı üzerine üretilecek olan işlemciler yüzde 25 daha az enerji harcayarak yaklaşık 2 kat hızlı olabilecekler. Şu anda piyasada yer alan Qualcomm Snapdragon 800 ve NVidia Tegra 3i isimli ürünlerin 2.3 GHz frekansına kadar çıkabildiklerini ve 28 nanometre mantığını kullandıklarını belirtelim.

arm

3 GHz frekansında işlem yapan bir akıllı telefon ya da tablet işlemcisi beraberinde daha çok pil tüketimi sorununu da getirebilir. Buna karşın enerji harcamasında %25’lik bir azalmanın gerçeğe dönüşmesi halinde söz konusu üst seviye hızlar görmezden gelinebilecek oranda pil harcar. Bununla birlikte işlemcilere iş dağıtımı konusunda iyileştirilen ürünlerle bu performansın gerçekleştireceği tüketimin daha da azaltılması söz konusu olabilir.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz