1 Ocak 2016 tarihinden itibaren hayatımıza giren 4G teknolojisi ile birlikte yaşantımızda birçok yenilikler gerçekleşmişti. Ancak artık tüm dünyada 5G teknolojisi konuşuluyor. 8-11 Ocak 2019 tarihinde Las Vegas ’ta düzenlenen CES 2019’da en çok konuşulan teknolojilerden biri de 5G teknolojisi oldu. 5G teknolojisi Amerika’nın 12 şehrinde kullanılmaya başlandı bile. Türkiye’de de hazırlıkları devam eden 5G teknolojisinin hayatımızda birçok yeniliğe sebep olacağı kesin.

5G’nin Sağlayacağı En Mükemmel Yenilikler

Baz istasyonu sorununu büyük oranda çözmesi beklenilen 5G teknolojisi ile birlikte baz istasyonlarının sayısının ve boyutlarının azalması öngörülüyor. Böylelikle akıllı telefonlardaki anten boyutlarının da küçülmesi sağlanacak. Ayrıca iyi bir altyapı sağlandığı takdirde bağlantı kablosu olmadan Ethernet bağlantısı hızında verim almak mümkün olacak. Sanal gerçeklik gözlüklerinin bağlantı kablosu olmadan 5G aracılığı ile akıllı telefonlarda kullanılması mümkün hale gelecek. Otomobil firmaları ise otonom teknolojisinden daha fazla verim alabilmek adına 5G için gün sayıyor. Böylelikle otomobillerinin test aşaması 5G teknolojisi sayesinde daha gerçekçi olacak. Bulut teknolojisinin ve bulut oyunlarının 5G ile birlikte önümüzdeki günlerde daha fazla konuşulacağı aşikar. 5G teknolojinin entegre edildiği 8K özelliğindeki televizyonların 5G ile birlikte yaygınlaşması bekleniyor.

Kişisel Sosyal İlişki Asistanı

Bilim kurgu filmlerinde karşımıza çıkabilecek türden olan kişisel sosyal ilişki asistanı CES 2019’da tanıtılmıştı. Üzerinde kamera olan bu asistan sayesinde gün içerisinde karşılaştığının kişiler asistanınız tarafından araştırılacak ve kişi ile ilgili bilgiler size rapor halinde sunulacak. Ayrıca dil çevirilerinde 5G teknolojisinin çığır açması bekleniyor. Bu teknoloji sayesinde herhangi bir dili öğrenmenize gerek kalmadan 5G entegreli cihazlar sayesinde anında çeviri yapıl karşınızdaki kişi ile konuşmanız mümkün olacak.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz