6tag, Windows Phone 8 işletim sistemi için geliştirilmiş olan Instagram istemcisi bir uygulama. Bu uygulama sayesinde Windows Phone sistemi kullananlar da Instagram uygulamasına ulaşacaklar ve tıpkı Instagram uygulaması kullanır gibi fotoğraf ya da video paylaşımında bulunabilecekler.

Biz de bu uygulamayı merak ettik ve sizin için inceledik. Öncelikle 6tag uygulamasının Instagram’dan pek bir farkı olmadığını belirtelim. Rudy Hun tarafından geliştirilen 6tag uygulamasının şu anda 1.0 sürümü mevcut. Windows Phone’da mağazaya girerek uygulamayı telefonunuza ücretsiz olarak indiriyorsunuz. Sonra da Instagram hesabınız varsa hemen oturum açıyorsunuz. Hesabınız yoksa e-posta adresinizle kayıt olabiliyorsunuz.

6tag oturum acma mobil13

Oturum açtıktan sonra daha önce Instagram hesabınız varsa takip ettiğiniz kişilerden gelen içeriklerle Instagram akışınız karşınıza çıkıyor. Eğer yeni üye iseniz ana sayfada sağ üstte üç nokta şeklinde yer alan kısma tıklayarak “Beğenilerin”, “Arama”, “Hakkında” seçeneklerinden Ayarlar’a tıklayarak gerekli tüm düzenlemeleri yapabilirsiniz. Öncelikle “Profilim” ve Bilgiler” bölümlerinden düzenlemek istediğiniz kısımlarda gerekli değişiklikleri yapın.

6tag ayarlar 1 mobil13

Yine ayarlar kısmında “Sosyal” bölümünü göreceksiniz. Burada da yapacağınız paylaşımların hangi sosyal ağlarda görülmesini istiyorsanız onları işaretliyorsunuz. “Genel” bölümünde yine istediğiniz düzenlemeleri yaptıktan sonra “Arkadaşlarını bul” bölümünden telefonunuzdaki, Facebook’taki ya da Instagam’daki arkadaşlarınızı bularak takipleşmeniz mümkün.

6tag ayarlar 2 mobil13

Bu ayarları da yaptıktan ve arkadaşlarınızla takipleşmeye başladıktan sonra 6tag uygulamasında akışı izleyebilir, fotoğraf ve video paylaşımlarında bulunmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca ilgi alanlarınıza yönelik paylaşımlar yapan kullanıcıları bulmanız da mümkün. Bunun için ana sayfaya gelin. Aşağıda soldan sağa “Aktivite” , “Yakala” ve “Arama” butonlarını göreceksiniz. Arama butonuna tıklayarak istediğiniz kullanıcıyı ya da ilgi alanınızı yazıp ilgili sonuçlara ulaşabilirsiniz.

6tag arama mobil13

Bunun yanında ana sayfada fotoğrafınızın yanında bulunan mavi yuvarlak içindeki sayı da bildiriminiz olup olmadığını gösterir. Buna tıklayarak aktivitelerinize ulaşırsınız.

6tag aktivite mobil13

6tag uygulamasında fotoğraf çekerek paylaşmak için ana sayfada iken aşağıda bulunan butonlardan ortadaki “yakala” butonuna tıklamalısınız. Böylece telefonunuzun kamerası açılacaktır. Kamera açıldığında ekranın altında fotoğraf çekme tuşunun solunda video çekim tuşu ve bunun yanında da silme tuşu yer alır. Sağda da fotoğraf galerisine girerek buradan bir fotoğraf seçip eklemenizi sağlayan bir buton vardır. Bunların altında fotoğraf çekerken kullanabileceğiniz üç buton bulunmakta. En solda “kılavuzu göster” butonu, ortada ön kamera ile çekim yapmanızı sağlayan buton ve sağda da flaşı açıp kapatmanıza yarayan buton mevcut.

6tag fotograf cekimi 1 mobil13

Fotoğrafınızı çektikten sonra tıpkı Instagram uygulamasında olduğu gibi fotoğraf filtrelerini ve birkaç düzenleme aracını kullanarak fotoğrafınızı en iyi hale getiriyorsunuz. Bu düzenleme araçları içine çerçeve, bulanık, karşıtlık ve fotoğraf döndürme de dahil.

6tag fotograf düzenleme filtreler mobil13

Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra fotoğrafınızı paylaşabilirsiniz. Video çekmek için ise yine “yakala” butonuna tıklayarak kamerayı açmanız ve fotoğraf çekme tuşunun yanındaki video tuşuna basmalısınız. Sonra tıpkı Instagram’da olduğu gibi video çekme tuşuna basılı tutarak istediğiniz görüntüleri kaydedin. Bunu yaparken ekranın üstünde ilerleyen kırmızı bir çizgi göreceksiniz. Sonra sağ üstteki ileri butonuna basın ve ön izlemeyi görerek isterseniz “çözümle, iyileştir ve yükle” tuşuna tıklayın.

6tag video yukleme mobil13

6tag’da farklı olan bir özellik de akış sırasında gördüğünüz fotoğraf ve videoları beğenmek ve onlara yorum yapmak için o iletiyi sağdan sola doğru çevirmeniz gerektiği. Bunu yaptığınızda beğen, sosyal ağlarda paylaş, yorum yap ve kaydet butonları karşınıza çıkacaktır. Instagram’dan farklı olarak, 6tag uygulamasındaki fotoğrafları telefonunuza kaydedebiliyorsunuz.

6tag fotograf begenme mobil13

6tag uygulamasında gönderdiğiniz bir fotoğrafı ya da videoyu silmek için silmek istediğiniz fotoğrafı sağdan sola doğru çevirin. Bunu yaptığınızda esas seçeneklere ek olarak üst kısımda “kişi tanımla” seçeneğini de göreceksiniz. İsterseniz buna tıklayarak kişileriniz arasında yer alan birini fotoğrafta etiketleyebilirsiniz. Bu fotoğrafı ya da videoyu silmek için aşağıda yer alan “mesajımı sil” butonuna basın.

6tag fotograf sil mobil13

6tag uygulamasıyla ilgili düşüncelerinizi yorum bölümünde aktarabilir, sitemizde görmek istediğiniz diğer uygulama incelemelerini belirtebilirsiniz.

Kaynak : Mobil137 YORUMLAR

  1. İyigecələr lütfen haber vern ben eski hesabımla girmek istiyprum kodumu afımı yazıyorum ama giremiyorum şuanda instagram kullanıyorum ama 6tag a girmek istiyorum nasıl girim giremiyorum cok acil cevap bekliyorum rica ediyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz