İnternet üzerinde faaliyetlerde e-posta kullanan ve kimlik bilgilerini kullanmakta olanların dikkat etmesi gereken birçok husus bulunuyor.

Hem gizlilik hemde güvenlik uzmanı olan Troy Hunt, kısa süre önce internette yer alan 700 milyon eposta adresi ile 1.1 milyardan fazla kullanıcı adı ile parolanın “Collection#1” adında bir veritabanının bir blog yazısı içerisinde paylaşıldığını duyurdu. 87GB boyutunda olan Collection #1, MEGA indirme sağlayıcısında ve birçok dark web sitesinde yayınlandı. Çok fazla bilgi içeren bu veri tabanı: 2008’den günümüze kadar sızdırılan tüm bilgileri içerdiği öğrenildi.

Konu hakkında çok fazla kaygısı olduğunu söyleyen Kaspersky Lab Güvenlik Uzmanu Sergey Lozhkin; sızıntıların çok uzun zamandır yüksek veriler halinde toplandığını ve bazı hesapların geçerliliğini yitirdiğini söyledi. Bunla beraber insanların bu tehlike içerisinde bulunduğunu ve her geçen gün daha fazla tehlikede olduklarını belirtti. Verilerin eskiden günümüze kadar geldiklerini söylerken, kişilerin yinede kullandıkları şifreleri birçok platformda kullandıkları için tehlike statüsü içerisinde olduklarını söyledi.

İnternet üzerinde Eposta kullanan kişilerin şu adımları izlemesi gerektiği belirtildi:

  • İlk olarak https://haveibeenpwned.com adresine tıklayarak hesabınızın hacklendiğini kontrol etmeniz gerektiği belirtildi.
  • Dahada önemlisi hassas hesaplarınızın internet şifteleri, kart şifreleri gibi bilgileriniz için yeniden şifre değişikliği yapmanız ve hiç kullanmadığınız yeni şifreler üretmeniz gerekiyor.
  • Son olarak ise, hesabınız hacklenmiş ise, tamamen temizlik yapmanız ve tüm hesaplarınıza yeni bir mail adresi tanımlamanızın altını çizen uzmanlar, şifrelerinizi düzenli olarak değiştirmeniz gerektiğini vurguluyor.
Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz