Dünya-Ay sistemini 8 milyon km uzaklıktan göreceğimiz bu muhteşem fotoğraf bundan 17 yıl önce 2003 yılında çekilmişti. İşte detaylar…

ESA (Avrupa Uzay Ajansı) Mars Express adındaki uzay aracının çekmiş olduğu fotoğrafta Dünya-Ay sisteminin etkileyici fotoğrafını gösteriyor. ESA’nın açıklamalarına baktığımızda bu fotoğraf tam 8 milyon km uzaklıktan çekilmiş durumda.

Mars Express sondaki için konuşacak olursak eğer Kızıl Gezegen’in yörüngesinde çalışmakta. ESA, Mars Express’i ilk olarak 2 Haziran 2003 yılında uzaya göndermişti. Gördüğünüz fotoğraf ise fırlatmadan sadece bir ay sonra çekilmişti. Uzay aracının Mars’a gidiş sırasında kısa bir süre ters döndürebildiği ve fotoğrafın o an çekildiği açıklandı.

Beagle 2 adında iniş aracıyla beraber 25 Aralık 2003 yılında Kızıl Gezegen’e ulaştığı ifade edildi. Gezegenin yüzeyine hafif bir iniş yapmasına rağmen güneş panelleri ile ciddi sıkıntılardan dolayı Dünya’yla hiç iletişime geçmeden görevini sonlandırdı. Mars Express ise 2003 yılından bu yana yörüngede sorunsuz şekilde çalışmasına devam ediyor.

16 yıldır Kızıl Gezegen’i tam olarak aralıksız bir şekilde gözlemlenmekte. Örnek verecek olursak eğer Mars’ın buzla kaplı kutup bölgesini görmekteyiz. Bu görsel ise 17 Haziran 2019’a ait çekilen bir görüntü.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz