İngiltere hükümetinin Salı günü Çinli teknoloji devi Huawei tarafından üretilen ekipmanların 5G ağlarından yasaklanıp yasaklanmayacağına karar vermesi bekleniyor.

ABD, İngiltere’yi ulusal güvenlik gerekçesiyle dışlamak için lobi yapıyor.

Huawei, Çin hükümetinden asla emir almayacağı konusunda ısrar ediyor.

Başbakan Boris Johnson, kararın açıklanacağı Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısına başkanlık ediyor – ancak hemen duyurulmayabilir.

‘Teknolojik olarak bağımlı’

Bay Johnson’ın Huawei’yi yalnızca ağların “çekirdek” kısımlarından yasaklamayı seçebileceği yönünde spekülasyonlar var.

Çekirdek, abonelerin kimliğini doğrulama ve cihazlar arasında ses ve veri gönderme gibi temel işlevleri yerine getirir ve bazen bir ağın “beyinleri” veya “kalbi” olarak tanımlanır.

Bugün gazetecilere konuşan Johnson, ulusal altyapı, güvenlik veya İngiltere’nin diğer istihbarat kurumlarıyla ilişkilerinden ödün vermeden “tüketici yararları” sağlayan bir sistem istediğini söyledi.

“Bu hedeflere ulaşmamızı sağlayan bir çözüm bulacağız ve bu da ileriye dönük bir yol.” Dedi.

Eski Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, BBC Radio 4’ün Today programına İngiltere’nin “teknolojik olarak başka bir ülkeye bağımlı hale gelmesinin” akıllıca olup olmadığını merak ettiğini “söyledi.

Diyerek şöyle devam etti: “Kararın bu hafta başka bir şekilde devam etmesi halinde söyleyebilirim, bazı işaretler olabileceğini gösteriyor gibi, umarım ABD’de de bir yansıma olur, çünkü Batı ittifakının şimdiye kadar olduğundan daha güçlü olmasına hiç ihtiyacımız olmadı “dedi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo , Pazar günü Mail’de Huawei’nin ağa girmesinin yanlış olacağını yazdığı Muhafazakar Milletvekili Tom Tugendhat’ın desteğini tweetledi .

“Milletvekili Tom Tugendhat doğru anladı,” diye yazdı Bay Pompeo.

Sayın Tugendhat, bugün mecliste Huawei hakkında endişelerini dile getirdi.

Geçen yıl ABD, Huawei ve 68 ilgili şirkete bileşen ve teknoloji satmayı yasakladı.

Ve iki hafta önce, İngiliz hükümetine , şirketi kullanarak yeni güvenlik riskleri gösterdiğini söyledi.

Bununla birlikte, İngiltere istihbarat yetkilileri, daha fazla sayıda çekirdeğin parazitlerden korunduğu bir sistem mimarisi tasarlamanın mümkün olduğuna inanıyor.

Beşinci nesil mobil internet bağlantısı çok daha hızlı veri indirme ve yükleme hızı, daha geniş kapsama alanı ve daha kararlı bağlantılar vaat ediyor.

Radyo spektrumundan daha iyi yararlanarak, aynı anda çok daha fazla cihazın mobil internete erişmesini sağlar.

Yasak onaylanırsa, EE, Three ve Vodafone’un bazı Huawei ekipmanlarını çıkarmak zorunda kalacaklardı.

Telefonica’nın O2’si Huawei’nin ekipmanını bugüne kadar yaygın bir şekilde dağıtmamış olsa da, Vodafone ile bir ağ paylaşım anlaşması yapıyor, bu yüzden yine de etkilenecek.

‘Asılsız iddialar’

Ericsson ve Nokia, Huawei’ye alternatif ürünler sunuyor – ancak daha pahalılar.

Surrey Üniversitesi’nden Prof Alan Woodward, “Biraz ironik olan, 5G’yi yükleyen dört ağdan, çoğu hala 4G altyapısı kullanıyor ve bugün 5G olan bitin hepsi Huawei kullanıyor.” Dedi.

Huawei, İngiltere telekom şirketleri ile 15 yıldır çalıştığını söyledi.

Daha önce yapılan açıklamada, “İngiltere hükümetinin kanıtlanmamış iddiaların aksine kanıtlara dayalı bir karar vereceğinden eminiz” dedi.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz