ABD Lideri Trump ülkede 3 Kasım Salı günü yapılan ve sonuçları şimdi netleşmeyen seçimlere ait Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenleyerek bir konuşma yaptı.
Seçimlerin güvenilirliğini sağlamak için efor sarf ettiklerinin altını çizen Trump, “Yasal yollarla kullanılmış oyları sayarsınız ben bu seçimi çarçabuk kazanıyorum! Yasal olmayan ve geç gelen oyları sayarsanız, (Demokratlar) bu seçimi bizden çalabilirler. Bu bahisle ilgileneceğiz.” tabirini kullandı.

ABD seçimleri: Trump 4 kritik eyalette seçim sonuçlarına itiraz ediyor |  EuronewsTrump halihazırda Florida, Iowa, Indiana, Ohio üzere değerli eyaletlerde seçimleri kazandıklarını belirterek, “Biz büyük medya, para ve teknoloji şirketlerinin müdahalesine karşın, bu zaferleri kazandık.” değerlendirmesinde bulundu.
Anketlerin seçimlerde yanıldığına işaret eden Trump, “Anket şirketleri bilerek bu seçimde yanlış bilgi verdi. Bu çok saçma. Bekledikleri üzere mavi dalga olmadı, bunun yerine büyük kırmızı dalga oldu. Basındaki anketler, seçimlere müdahale etmek istedi.” diye konuştu.

Trump, Senatoda çoğunluğu koruduklarını, Temsilciler Meclisinde de koltuk kaybetmediklerini söyleyerek, “Tüm kritik yerlerde biz kazanıyorduk, sonda bir anda mucizevi formda bizim oylarımız düşmeye başladı. Demokratlar, gözlemcilerin türel haklarını kullanmalarına müsaade vermedi. Birtakım yerlerde mahkemeye gittik.” dedi.
Sonuçların şimdi netleşmediği Arizona’da seçimi kazanacaklarına inandıklarının altını çizen Trump, “Biz bu seçimlerin güvenliğini savunacağız ve yolsuzluğun bu kadar değerli bir seçimi çalmasına müsaade vermeyeceğiz. Kimsenin susturulmasına ve gerçek olmayan sonuçlar üretilmesine müsaade veremeyiz.” sözünü kullandı.

ABD Seçimleri'nde flaş gelişme: Trump'tan peş peşe hamleler - Son Dakika  Dünya HaberleriJoe Biden’ın ve Demokratlar’ın “tüm oylar sayılmalı” davetlerine da karşılık veren Trump, “Biz burada ‘yasal’ sözünü kullanmak durumundayız. Tüm yasal oylar sayılmalı. Biz açıklık ve şeffaflık istiyoruz. Kapalı oy sayma odaları, gizemli bir halde ortaya çıkan oy pusulaları, seçim gününden sonra kullanılmış yasadışı oylar istemiyoruz.” yorumunda bulundu.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz