ABD Başkanı Donald Trump’ın yönetimi, Amerikan ticaretinin Çin şirketi Huawei ile işbirliği konusundaki kısıtlamaları yumuşattı. Bu, kaynaklarını Beyaz Saray’dan alıntı yaparak, yetkili yayın olan Financial Times tarafından yazıldı.

ABD Ticaret Departmanı başkanı Wilbur Ross, telekomünikasyon ekipmanlarının Amerikan şirketleri tarafından Çinli üreticilere satışının yasaklanmasının yalnızca ulusal güvenliği tehdit ettiğinde uygulanacağını söyledi.

İki hafta önce Osaka G20 zirvesinde açıklanan başkanlık direktifini uygulamak için Ticaret Bakanlığı, ABD ulusal güvenliğini tehdit etmeyen ürünler satmak için lisanslar verecek.

İki hafta önce ABD başkanı Washington ve Pekin’in Osaka’daki G20 zirvesinde Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüştükten sonra bir ateşkes anlaşmasını açıkladı . Ancak, Huawei hala kara listede yer alıyor: onunla iş yapmak için Amerikan şirketlerinin bir lisans almaları gerekecek.

Ross, lisansların veriliş tarihinin ne olacağını belirtti. Kısıtlamaların azaltılması “sınırlı bir süre için” geçerli olacaktır. Muhtemelen, Çin ile müzakerelerde ilerleme kaydedilmemişse, ABD tekrar Huawei’ye olan tutumunu sıkılaştırabilir.

Bu yılın mayıs ayında, Başkan Trump, ABD şirketlerinin Huawei ürünlerini satmak için ihracat teslimatlarını lisanslamaları gerektiğini açıkladı. Sonra ABD Ticaret Bakanlığı, Çin şirketini “kara listeye” ekledi, ardından Google , Microsoft ve diğerleri birçok kez onunla ilişkileri askıya aldı .

Kaynak: Financial Times

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz