Akıllı telefonlar artık bir iletişim aracından fazlası olmaları nedeniyle bir ihtiyaç haline geldiler. Çeşitli uygulamaların gerçekleştirildiği, istenilen işlemlerin rahatlıkla yapıldığı bir platform sunan bu cihazlar teknoloji dünyasının da en gözde cihazları arasında. Kullanıcılar artık akıllı telefonlarla günlerinin büyük bir bölümünü geçiriyor ve tüm işlemlerini bu cihazlar üzerinden gerçekleştiriyor.

Çok fazla rağbet gören ve teknoloji dünyasında ilgi odağı olan akıllı telefonlar, vazgeçilmezler arasına girmelerinden itibaren artık bir bağımlılık yarattılar. Kullanıcılar üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda bu bağımlılığa bir isim verildi.

Çeşitli belirtileri de bulunan bu bağımlılığın adı Nomofobi oldu. Connecticut Üniversitesi‘nde görev yapan bir araştırmacı David Greenfield tarafından yapılan araştırma sonucunda bu bağımlılığın farklı aşamaları da olduğu bulundu. Yaşanacak çeşitli ruhsal durumlar bir kişinin Nomofobi olup olmadığına işaret edebiliyor.

akilli telefon hastaligi nomofobi

En başta telefonlarını yanında göremeyen kişiler farklı bir ruhsal bunalıma girerek panikliyor ve stresli oluyor. Yaşanan çevreye artık ayak uyduramayan akıllı telefon kullanıcısı, karşısında kendisi ile iletişim kurmaya çalışan birinden dahi kopabiliyor ve anlattıklarını algılayamayabiliyor. Herhangi bir bildirim gelip gelmediğini kontrol etme ihtiyacı duyuyor. Sonraki seviyelerde ise kullanıcı birisinin aramamasına rağmen telefonunun çaldığını düşünebiliyor.

Araştırmacı yaptığı araştırma sonunda dopaminin akıllı telefon ile bir bağlantı kurduğunu öne sürüyor. Beyinde bulunan dopamin hormonu, mutlu olunan anlarda salgılanıyor ve hücrelerin arasındaki iletişimden sorumlu oluyor. Bir bildirim sonucu bildirimi kontrol etme ihtiyacı bundan doğuyor. Akıllı telefona gelen bildirim sonucunda dopamin hormonu bir miktar salgı üretiyor ve beyin bir an önce bildirimi öğrenmek istiyor. Sürekli olarak yaşanan bu durum bağımlılığa ulaşıyor.

Akıllı Telefon Bağımlılığı Nomofobi Literatüre Giriyor

Akıllı telefon bağımlılığı Nomofobi’nin insan üzerinde olumsuz etkileri olduğu şu an için netlik kazanmasa da bilim adamları bunun üzerinde araştırmalar yapıyor. Ayrıca Nomofobi kelimesinin literatüre beyinsel düzensizlik olarak girmesi için teklif veriliyor. Bu bilgiler ışığında akıllı telefonunuzla ne kadar vakit geçirdiğinizi saptayarak Nomofobik olup olmadığınızı görebilirsiniz.

 

Kaynak : Mobil131 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz