Günlük yaşam içerisine akıllı telefonlar artık bir iletişim aracı olmaktan fazlası oldu. Kullanıcılar ve teknoloji tutkunlarının en fazla ilgi gösterdiği cihazlar olan akıllı telefonlar, sürekli büyüyen pazarıyla da dev bir ekonomik güce sahip. 2014 yılının ikinci çeyreğinde açıklanan bilgilere göre akıllı telefon pazarı ve işletim sistemi bazında akıllı telefon pazarında önemli gelişmeler yaşanmış.

Ülke olarak Çin akıllı telefon pazarındaki ilk 5 sıraya 3 firma ve ilk 10 sıraya 5 firma sığdırmış. Teknoloji dünyasının en önemli ülkeleri arasında lider olduğunu gösteren Çin, teknolojinin gelişmesi için de en büyük çabayı sarf eden ülkelerden biri. Pazarın bu çeyrekte büyümesi yavaşlamış ve Samsung, Sony, HTC gibi teknoloji devleri de düşüş yaşamış. İlerleyen zamanlarda Çin merkezli üreticilerinin teknoloji alanında tek alternatif olacağı düşünülüyor.

Akıllı telefon pazarında işletim sistemi baz alındığında da Google imzalı Android işletim sistemi fazlası ile gelişim göstermiş. Rekor seviyelere ulaşıcağı beklenilen Android’in büyümesi bu 2014 yılının ikici çeyreğinde de artarak hızlanmış. Yine bir rekor kırarak pazar payında 4 puanlık bir artış yalayan mobil işletim sistemi 84.6‘lık bir pazar payına ulaştı. Android kullanan akıllı telefon sayılarının da artması ile beraber sevkiyatın sayısı 250 milyona ulaştı.

android

Android’in en büyük rakibi iOS ise yapılan tüm girişimlere rağmen düşüş yaşadı. Apple ikinci çeyrekte akıllı telefonlarının satışını arttırdı ancak pazarın ikinci çeyrekteki büyümesine yetişemediği için 1.5 puan kaybedip düşüş yaşayarak 11.9‘luk bir pazar payına geriledi. Apple‘ın 35.2 milyonluk bir telefon sevkiyatı oldu.

Windows Phone Akıllı Telefon Düşüş Yaşadı

iOS işletim sisteminin yanı sıra Windows Phone da istediğini alamayıp düşüş yaşadı. İkinci çeyrekteki analizler sonucu Windows Phone işletim sisteminin düşüş yaşaması teknoloji dünyasını şaşırttı. Çünkü sürekli olarak Microsoft pazar payını arttırmak üzere projeler ortaya koyuyor ve pek çok lider firma ile ortaklık kurmaya çalışıyordu. 1 puan gibi bir düşüş yaşayan mobil işletim sistemi 2.7’lik bir pazar payına geriledi. Nokia‘nın Microsoft bünyesine geçmesi ile birlikte çeyrek dönemlerde 10 milyonun altına düşmeyen Windows Phone, son çeyreklerde 8 milyonlarda geziyor.

Pazarın bir diğer düşüş yaşayan işletim sistemi ise BlackBerry oldu. 2014 yılında 2.4’lük bir pazayına sahip olan işletim sistemi akıllı telefon pazarından 0.2 pay alabilmiş. Şirketin yeni girişimlerle ve çıkartılacak cihazlarla çıkış yakalayacağı düşünülüyor.

İkinci çeyrekteki toplam analizler göz önünde bulundurulduğunda 295 milyon gibi bir sevkiyat ve yüzde 25 civarlarında bir artış söz konusu.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz