Genellikle çok nadir olan telefon patlamaları insanları çok rahatsız etmektedir. Bizde size bu yazımızda akıllı telefonların neden patladığını ve bu patlamaların önlenip, önlenemeyeceğini anlattık.

Telefonların neden patladığı ortaya çıktı - Teknoloji Haberleri

Akıllı Telefonlar Neden Patlar?
Akıllı telefonlarının patlamasının altta yatan temel sebebi, bataryada gerçekleşen ve kısaca termal kaçak olarak adlandırılan olayın yaşanmasıdır. Bu olay, akım dengesizliği, yüksek sıcaklık, basınç ve aşırı şarj gibi durumlardan meydana gelebilir. Aslında telefonun değilde bataryanın patladığı bu olayda, Li-ion batarya alev aldığında termal kaçak denilen olay gerçekleşir ve patlama meydana gelir.

Samsung marka cep telefonu patladı, araba alev topuna döndü!

Daha da temelden anlatırsak, Lithium-ion bataryalar çok sayıda Li-ion hücresi içerir. Bu hücrelerin her birisinin kritik bir sıcaklığı vardır. Bir hücre harici ısı, aşırı şarj, hasar ya da üretim hataları nedeni ile kritik sıcaklığa ulaşırsa ekzotermik bir arıza yaşar. Yani hücre, bir ısı yaymaya başlar. Bataryayıda böyle düşünürsek çok fazla ısı yayınca patlama meydana gelir. Bu tür patlamalardan korunmak için ise;
-Orijinal akıllı telefonlar kullanın.
-Sertifikalı şarj adaptörleri ve şarj kabloları kullanın.
-Yüksek sıcaklıklardan kaçının.
-Cihazınızı bükmeyin.
-Cihazınızı basınçtan uzak tutun.
-Aşırı şarjdan kaçının.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz