Tüketiciler tarafından sıklıkla göz ardı edilen bir akıllı telefon spesifikasyonu, Özel Emilim Oranı (SAR) .

Bu özellik, bir cep telefonu kullanırken vücudunuzun maruz kaldığı radyo frekansı (RF) enerjisi miktarını ifade eder.

2019 yılında piyasada bulunan akıllı telefonlardan radyasyon yayan yüksek ve en düşük telefon modellerini paylaşmaya çalışacağız.

Cep Telefonları İçin SAR Derecelendirmesi Nedir?

SAR derecesi ilk olarak 1996 yılında Federal İletişim Komisyonu’nun insanın cep telefonu radyasyonuna maruz kalmasına ilişkin spesifik yönergeler yayınladığında ortaya çıktı .

Bir çağrı yaparken vücudunuzun ne kadar RF alabileceğini ölçmek için SAR olarak yarattılar. Bu işlemlerin sonucu, bir kişinin vücut ağırlığının kilogramı başına 1,6 watttan fazla enerji emememesidir .

Bu spesifik absorpsiyon oranının üst limiti, kullanıcının sağlığını tehlikeye sokacak radyasyon seviyesinin çok altına ayarlanır. Yoğun laboratuvar testlerinin bir sonucudur ve tüm akıllı telefon üreticileri için bir standart haline gelmiştir.

En yüksek SAR aynı zamanda RF radyasyonu tarafından üretilen ısıya göre ayarlanmıştır ve kanser veya beyin hasarı gibi sağlığınız için olası yan etkileri ile ilgisi yoktur.

Başka bir deyişle, bir telefondaki SAR özelliği yalnızca cihaz tarafından ulaşılan her bir frekans için alınan en yüksek ölçümü söyler ve ne kadar radyasyon absorbe ettiğinizi söylemez .

Güvenli SAR nedir?

Hiç şüphesiz, kullanabileceğiniz en güvenli cep telefonu en düşük SAR değerine sahip olandır. Tüm mobil cihaz üreticilerinin FCC tarafından RF standartlarını karşılaması ve tüketicilere özel emilim oranından söz etmesi gerekiyor.

Çoğu uzman, güvenli bir SAR’ın 0,10 ile 0,50 arasında herhangi bir yerde olduğunu düşünür .

Aslında, Samsung ve LG gibi bazı üreticiler, piyasaya sürdükleri her model için bu sınırlar içinde kalmaya çalışıyor.

Diğer taraftan, Huawei, Nokia ve Xiaomi gibi şirketler, 1,6’lık maksimum SAR limitini, standartları ve başlangıçta nadiren saptıkları bir referans noktası olarak görüyorlar.

Apple veya Samsung gibi önde gelen markalardan birinden yeni bir akıllı telefon için piyasadaysanız, bir satın almadan önce SAR derecelendirmelerini kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Hangi 2019 akıllı telefon en düşük SAR değerine sahip?

Yeni bir akıllı telefon satın alırken, SAR seviyesinin kontrol etmeniz gereken özelliklerden sadece bir tanesi olduğunu, ancak bunun bir anlaşma kırıcı olması gerekmediğini unutmayın.

Bununla birlikte, mümkün olan en düşük spesifik emilim oranını arıyorsanız, çok fazla saygın marka ve çok sayıda marka arasından seçim yapabilirsiniz.

İşte yayılan en düşük radyasyon seviyesine sahip akıllı telefonların listesi :

Üretici firma Model adı SAR Değeri

 • LG G7 thinQ 0.244
 • Samsung Galaxy S9 0.29
 • LG V40 thinQ 0.318
 • Samsung Not 9 0,38
 • Motorola Moto g6 plus 0.44

Akıllı telefonları bu kadar güçlü ve aynı zamanda düşük SAR değerleri ile yapmak için LG ve Samsung’a dikkat edin. Yukarıdaki listeden görüldüğü gibi, 2019’un en düşük SAR değerine sahip üç akıllı telefonu:

Ancak, en düşük SAR değeri sadece 0.18 olan Verykool Vortex RS90’dan geliyor . Ancak, hiç popüler bir telefon olmadığı için listelemedim.

2019’da piyasada bulunan en düşük radyasyon yayan akıllı telefonlar, nispeten düşük SAR seviyelerine sahip çok çeşitli markalar ve teknolojik olanaklar sunmaktadır.

Yukarıdaki listede belirtilen telefonlardan hiçbirine sahip değilseniz, FCC sertifikalı bir cep telefonu radyasyon siperi alın.

Bu rakamlar, kulağınıza yerleştirilmiş bir telefonla görüşürken, vücut ağırlığının kilogramı başına emilen watt sayısını gösterir.

2019 Hangi Akıllı Telefonlar En Çok Radyasyon Yayıyor?

Yeni bir akıllı telefon alırken SAR seviyelerini kritik bir kriter olarak görmüyorsanız, muhtemelen yüksek düzeyde yayılan radyasyona sahip bir model seçmeyi düşünmeyeceksiniz.

Bu bağlamda, cep telefonu pazarı sizi hayal kırıklığına uğratmayacak ve büyük, pahalı markaların yanı sıra düşük maliyetli, rekabetçi etiketleri içeren iştah açıcı bir teklif sunmayacaktır.

2019’da mevcut olan en yüksek spesifik emme oranı seviyesine sahip akıllı telefonlar :

 • Nokia 8.1 0.711
 • Redmi Not 7 Pro 0.964
 • Honur 20 göster 1.03
 • vivo Vivo Nex 1.06
 • iPhone XR 1.1
 • iPhone XS / XS Max 1.17
 • vivo V15 Pro 1,258
 • Oppo F9 Pro 1.312
 • Oppo F9 Pro 1.312
 • Razer Telefon 2 1,493
 • Bir artı 6t 1,552

Fark etmiş olabileceğiniz gibi , en fazla radyasyon yayan bu telefonlar, uzmanlar tarafından önerilen seviyelerin üstünde olan 0,5 üzerindeki SAR değerlerine sahiptir . Bu modellerin çoğu, çoğunlukla Asya pazarı için üretilmiş çift SIM cihazlardır.

Telefonunuzdan Daha Az Radyasyon Emme

FCC, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Çevre Koruma Ajansı (EPA), Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü (NIOSH) ve Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi (OSHA) ile yakın işbirliği içerisinde çalışmaktadır. akıllı telefon kullanımı ve radyasyon etkileri.

FCC, aşağıdaki durumlarda yüksek düzeyde radyasyon yayma riskini azalttığınızı düşünmektedir:

 • Bir telefon görüşmesini 30 dakikadan daha az tutun
 • Telefonu kafanızdan uzak tutun
 • Ahizesiz kullanım cihazı kullanın
 • Sesli konuşmalar yerine görüntülü iletişimi tercih et
 • Doğrudan konuşma veya sesli mesajlar üzerinden yazılı mesajlaşmayı seçin

Bu basit yönergeleri izlerseniz ve düşük SAR akıllı telefon kullanıyorsanız, vücudunuzu önemli ölçüde azaltılmış bir radyasyon seviyesine maruz bırakırsınız.

Ek olarak, çift ​​SIM cep telefonu yerine tek bir SIM cihazı seçmek, vücudunuz tarafından emilen FR seviyesini düşürebilir .

Telefonunuzun SAR Seviyesini Nasıl Öğrenebilirsiniz?

 

Telefonunuzdan ne kadar radyasyon yaydığını bilmek istiyorsanız, ancak modelinizi şu ana kadar sunduğumuz istatistiklerde bulamıyorsanız, daha iyi sonuçlar için FCC SAR Veritabanını kontrol edebilirsiniz .

İşte bunun nasıl yapılacağı hakkında basit talimatlar:

Telefonunuzdaki FCC ID numarasını bulun (kasanın veya pilin arkasını kontrol edin)
Https://www.fcc.gov/oet/ea/fccid adresine gidin.
Kimlik numarasını istenen formlara girin
“Ara” ya tıklayın ve akıllı telefonunuzu bulun
Ben TAVSİYE cep telefonlarından yayılan EMF gelen maruziyeti azaltarak size yardımcı olacak (aşağıda listelenmiştir) benim diğer makaleleri okuyun.

Cep Telefonu Radyasyonundan Kendinizi Korumanın 10 Yolu

Cep Telefonları Kapatıldığında veya Kullanılmadığında Radyasyon Yayıyor mu?
Uçak Modundaki Akıllı Telefonlar Radyasyon Yayıyor mu?
Ayrıca , cep telefonunuzun EMF seviyelerini ölçmek için kendinize iyi bir EMF ölçer almanızı öneririm . Trifield TF2, mevcut en çok yönlü EMF sayaçlarından biridir. Ve sunduğu yetenek için, bu EMF sayacının Amazon’daki listesini kontrol ettiğimde, ne kadar iyi fiyatlandırıldığını görünce çok şaşırdım.

Ayrıca , EMF’leri tespit etmede nasıl etkili bir şekilde kullanılabileceğini ayrıntılı olarak açıkladığım Trifield TF2’nin gözden geçirilmesi ve kılavuzunda bir eller oluşturdum .

Unutmayın cep telefonunun SAR seviyesi en küçük performans ayarlarında gerçekleştirilen yapılacak laboratuvar deneyleri sonucudur .

Bu rakamlar normal kullanım sırasında veya maksimum güç oluştuğunda hafifçe salınabilir. Bu nedenle, onları belirleyici standartlar olarak değil, yönlendirme işaretleri olarak düşünmelisiniz.

Son düşünceler

SAR değerleri, akıllı telefonunuzun düzenli kullanımı sırasında vücudunuzun emebileceği radyasyon seviyesini gösterir.

FCC, cep telefonunuzu ne kadar kullanıyorsanız kullanın, refahınız için potansiyel olarak tehlikeli riskler olarak kabul etmemektedir.

Son birkaç yılda üreticilerin nispeten düşük spesifik emme oranlarına sahip cep telefonları serbest bıraktıklarını gördük.

Sonuç olarak, 2019 cep telefonu pazarı, düşük SAR seviyesine sahip ve FCC kriterlerinin çok altında bulunan çok çeşitli cihazlar sunar.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz