AliExpress ve diğer sitelerde artık vergi ödeme zorunluluğu mu var? Daha önceden belli bir ücrete dek vergi yoktu.

Kısacası daha önceden 50 ve 20 Euro üzeri ürünler gümrükte vergi alınarak geliyordu. Ancak konuya ilişkin yeni bir düzenleme başladı.

AliExpress için vergiye dikkat edin!

Son zamanlarda eski popülerliğini yitiren AliExpress‘in doların artışıyla beraber eski uygun ürünleri satmaktan çok fazla uzaklaştı. Buna neden olan bir durum ise vergi oluyor.

AliExpress Hakkında

AliExpress, diğer siteler gibi bir e-ticaret sitesi olup, çok fazla kişi tarafından kullanılması ise ekonomik veya uygun fiyatlı ürünlerin çok fazla olmasından kaynaklı. Ancak AliExpress’in artık ülkemizde ki sitelerden bir farkının kalmadığını belirtelim. Tün dünyada güvenilir bir site olarak bilinen sitede, kart bilgileri ve kişisel bilgilerinizi giriyordunuz ve gizli tutuluyordu.

AliExpress’de alışveriş yapmak için üye olan kullanıcılar daha sonra site üzerinde gezinerek uygun ürünleri sipariş veriyorlardı. Ancak bu vergi olayın kafa karıştıran bir yeni soru gündeme geldi.

AliExpress vergi alınıyor mu?

AliExpress sitesinde yapılan alışverişlerde kısa bir süredir vergi konusu başladı. AliExpress ile gümrük sunum ücreti ile damga vergisi ücreti artık alınıyor. Bu fiyat ise 5.2 TL olarak bizlere yansıyor.

Siz 0,50 TL veya 10 TL’lik bir ürün alın, yinede 5,2 TL vergi ödeyeceksiniz. Eğer ürününüz 22 Euro’dan fazlaysa da gümrükte ek vergi ödeyeceksiniz. Bir güzel sitenin daha sonuna gelmiş bulunuyoruz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz