Qualcomm, Almanya’da iPhone satışlarını yasaklattı!

Qualcomm, Almanya’daki bazı iPhone modellerinin satışını yasaklayan bir dava kazandı. Bu son 10 günde ikinci kez, şirket daha önce Çin’de bir dava kazandı.

20 Aralık’ta, Münih Bölge Mahkemesi, Apple’ın güç tasarrufu özelliği ile ilgili fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiğine karar verdi. Mahkemenin kararı akıllı telefonlar iPhone 7, 8 ve X’i etkiliyor.

Başkan Yardımcısı ve genel danışman Qualcomm Don Rosenberg: ” Son iki haftada iki farklı yargı yetkisine sahip iki saygın mahkeme, Qualcomm patentlerinin değerini doğruladı. Apple’ı Almanya ve Çin’in önemli pazarlarında iphone’ları yasaklamayı emrederek ihlalci olarak ilan etti. ”

Ancak Qualcomm erken seviniyor ve Apple cihazları en azından tüm Noel tatili günlerinde satışta olacaktır. Satışları engellemek için Qualcomm’un temyiz sonucu kararın iptal edilmesi durumunda zararları karşılamak için 668,4 milyon Eurobond tahvil koyması gerekiyor.

Apple, tüm iPhone modellerinin yaklaşık 4.300 mağazada operatör ve bayi ağlarında satılacağını açıkladı. Ancak, temyiz sürecinde, şirket iPhone 7 ve 8’i mağazalarından kaldıracak iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR resmi Apple Store’dan ve çevrimiçi olarak hala satın alınabilir.

Ayrıca, bir şirket temsilcisi durum hakkında şöyle yorum yaptı:

”Mahkemelerde ve günlük işlerinde Qualcomm taktikleri yeniliğe ve tüketiciye zarar verir.”

Bu çerçevede, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Qualcomm hisseleri yüzde 2,2 arttı. Şirket 13 ülkede de benzer iddialarda bulundu.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz