Amazon Eko, Ateş TV veya Ateş tabletiniz varsa, Alexa nasıl kullanılır? Ne söyleyeceğimizi ve nasıl söyleyeceğimizi ve aynı zamanda Yankı’da çok odalı müziğin nasıl kullanılacağını açıklıyoruz.

Alexa, Amazon’un ses asistanı, Echo akıllı hoparlörler ve ekranlar içerisine dahil edilmiştir , ancak Alexa’yı diğer üreticilerin hoparlörlerinde, Amazon’un tabletlerinde (ucuz Fire 7 de dahil olmak üzere tabletler ) ve Fire TV medyasında bulabilirsiniz. flama.

İşte Alexa ile nasıl konuşacağınız, ona ne sorabileceğiniz ve çok odalı müzik özelliğini nasıl kullanacağınız . De vardır çok komik şeyler doğru soruları sorarsanız o söyleyebiliriz!

İyi bir asistan gibi, Alexa’yı doğal dil kullanarak konuşabilirsin. ABD ve İngiltere de dahil olmak üzere bazı ülkelerde bireysel sesleri tanıyabilir ve o kişiye özel bilgiler verebilir (takviminde olanlar gibi), ancak genel istekler, sorular ve komutlar için kimsenin sesini yanıtlayacaktır.

Konuşurken, “Alexa” dedikten sonra beklemek zorunda değilsin. Sadece LED halkasının yandığını kontrol edin ve konuşmaya devam edin. Siri’nin ve Google Asistan’ın aksine, Alexa’nın aynı anda birden fazla komut alamayacağını unutmayın. (Umarım yakında gerçekleşir ve bu arada, birkaç şeyin tek bir komuttan gerçekleşmesi için rutinler kurabilirsiniz.)

Temeller

Alexa’nın birçok yeteneği var. Bazıları Amazon Alexa uygulaması ile etkinleştirmeniz gerekecek ( iOS , Android ve Amazon Fire için edinin ). Kullanılabilir Becerilere göz atın ve bu işlevi eklemek için Etkinleştir seçeneğine dokunun.

Ancak Alexa, bunun gibi birçok genel isteği yerine getirebilir:

Saat: Alexa, saat kaç?
Alarm: Alexa, hafta içi sabah 7’de bir alarm ayarla.
Erteleme alarmı: Alexa, erteleme
Geri sayım sayacı: Alexa, 10 dakika boyunca bir zamanlayıcı ayarla ve Alexa, zamanlayıcımda ne kadar zaman kaldı?
Kapanma zamanlayıcısı: Alexa, 30 dakika içinde oynamayı bırak
Cilt: Alexa, sesi aç VEYA Alexa, cilt 5 [aralık 1-10]
Cilt: Alexa, sessiz VEYA Alexa, sessiz
Yardım al: Alexa, Yardım
Her ne çalıyorsa dur: Alexa, dur
Birim dönüşümleri: Alexa, kilometre 100 mil nedir?
Başkentler: Alexa, Kolombiya’nın başkenti nedir?
Matematik: Alexa, 64’ün karekökü nedir?
Hava: Alexa, hava nasıl? [önce uygulamadaki konumunuzu belirlemeniz gerekir]
News: Alexa, bana manşetleri ver [uygulamasında Flash Brifingini ayarlayabilirsin]
Trafik [app başlangıç ​​ve bitiş noktalarını ayarlayın]: Alexa, benim işim nedir?
İngiltere demiryolları üzerindeki gecikmeleri kontrol etmek için Alexa uygulamasında Ulusal Demiryolu Becerisini etkinleştirin . Ev ve hedef istasyonlarınızı ayarlamak için Alexa ile konuşabilirsiniz. İşte becerilerin nasıl etkinleştirileceği .

Ayrıca aşağıdakiler gibi genel bilgi sorularını da ele alabilir:

Alexa, Kilimanjaro ne kadar uzun?
Alexa, varsayımsal tanımı nedir?
Alexa, neden gökyüzü mavi?
Alexa, bugün gün batımı ne zaman?
Alexa, Peep Show’da Mark’ı kim oynuyor?
Alexa, Jamiroquai’nin baş şarkıcısı kim?
Alexa, Manchester’dan Birmingham’a ne kadar var?
Ayrıca, günaydın ilginç bir gerçeğini duyacağınız günaydın Alexa demeyi de denemelisiniz.

Müzik ve ses çalma kontrolleri

Alexa, beklediğiniz gibi ancak Amazon Müzik’e abone olmanız veya temel sürümünü içeren bir Prime aboneliğiniz olması durumunda gerçekten iyi olsa da, müzik için mükemmeldir. Alexa’nın bu servislerden müzik çalmasını tercih ederseniz Apple Music veya Spotify Premium hesabınızı da bağlayabilirsiniz. Bunlardan birini Alexa uygulamasında Ayarlar> Müzik uygulamasında varsayılan sağlayıcı yaptığınızda, bu komutlardan herhangi birini söylediğinizde müzik oradan gelir:

Tüm müzikleri karıştır: Alexa, biraz müzik çal
Bir sanatçı veya albüm çalın: Alexa, Michael Bublé VEYA Alexa oyna, Back to Black
Bir müzik türü çal: Alexa, biraz caz çal
Bir sonraki parçaya atla: Alexa, sonraki
Son şarkıyı çal: Alexa, önceki
Bir şarkıyı tekrarla: Alexa, yeniden başlat
Bir çalma listesi başlatın (bunları önce Amazon Müzik uygulamasında oluşturmanız gerekir): Alexa, 1980’lerin çalma listesini çal
Bir şarkının adını al: Alexa, bu hangi şarkı?
Radyo dinle: Alexa, TuneIn’de BBC Radio 4 oyna
Bluetooth üzerinden müzik çal: Alexa, telefonuma bağlan
Ayrıca şarkı listelerine şarkı ekleyebilir, yeni şarkı listeleri oluşturabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca, Alexa’dan birkaç hafta önce duyduğunuz bir gruptan şarkı çalmasını istemek mümkündür, ancak parçanın adını hatırlayamazsınız.

“ Alexa , geçen ay duyduğum Jamiroquai şarkısını çal”
“ Alexa , üç hafta önce dinlediğim pop müziği çal ”
Hatta deneyin, “ Alexa , bugün daha önce dinlediğim müziği çal ”
“ Alexa , son zamanlarda duymadığım caz şarkılarını çal”
Dinlediklerinize benzer müzik çalmanın yolları da var:

“ Alexa , daha çok böyle oyna”
“Alexa, ‘pazar sabahı gibi kolay şarkıları çal’ ‘
Bir sanatçı ve çağ için bunu yapmak için, “ Alexa , 80’li Rick Astley gibi şarkıları çal”
Ayrıca Amazon Müzik dinlerken çalma listeleri oluşturabilir ve bu komutları kullanarak bunlara ekleyebilirsiniz:

“Alexa, bu şarkıyı çalma listeme ekle”
“Alexa, bunu ‘Eğitim’ çalma listeme ekle”
“Alexa, bu şarkıdan yeni bir şarkı listesi oluştur”
“Alexa yeni bir çalma listesi oluştur”

Çok odalı müzik

Birden fazla Echo cihazınız varsa Alexa uygulamasında bir grup oluşturabilir ve hepsinde senkronize müzik çalabilirsiniz. Yine, müzik kaynağı olarak Amazon, Apple veya Spotify’ı seçmiş olmanız farketmez.

Bir grup oluşturmak için, Alexa uygulamasındaki ana ekranın sağ alt köşesindeki simgesine ve ardından sağ üstteki ‘+’ simgesine dokunun ve Çok Odalı Müzik Hoparlörleri Ekle’yi seçin. Daha sonra Alexa’dan “Alexa, alt katta Maroon 5’i oyna” diyerek müzik çalmasını isteyebilirsiniz.

Tüm Echo cihazlarınızı gruplandırırsanız, “Alexa, her yerde Müzik Çal” diyebilirsiniz.

Alternatif olarak, Alexa’dan belirli bir Echo cihazında müzik çalmasını isteyebilir, böylece örneğin, mutfakta Echo’larınızdan bebeğin odasında Echo Dot’unuzda sakinleştirici ninniler çalabilirsiniz.

Echo’larınızın herhangi birini Cihaz Ayarları ve ardından Adı Düzenle öğesine dokunarak değiştirebilirsiniz (yukarıda sağda).

ABD’de Pandora’dan akış sağlayabilirsiniz ve iHeartRadio – SiriusXM desteği de eklendi.

Şu anda bu özellik, Jam Voice gibi Alexa’nın yerleşik yaptığı Amazon dışı cihazlarda çalışmıyor . Alexa hakkında müzik hakkında daha fazla şey öğrenebilirsin .

Sesli

Bir sesli kitap çalın (Audible aboneliğine ihtiyacınız var): Alexa, Audible VEYA Alexa’da [kitabın adı] oyna [:]
Bölümleri atla: Alexa, sonraki bölüm VEYA Alexa, önceki
Kindle kitabını oku: Alexa, bana Kindle kitabımı oku [o zaman kitabın adını söyle]
Alexa’nın konuşmaya gönderdiği metin neredeyse uygun bir sesli kitap kadar iyi değildir, ancak Sesli bir aboneliği olmadan sesli kitapları okumasını sağlamanın bir yoludur (ancak hala Kindle kitapları satın almış olmanız gerekir).

Akıllı ev

Akıllı ampuller, termostatlar ve daha fazlası için destek var. Alexa, Nest, Philips HUE, LIFX, Netatmo, Hive, LightwaveRF, Akıllı Şeyler, Honeywell Total Connect Comfort, digitalSTROM, MyFox ve tado ile çalışır. Ayrıca, Yonomi, Logitech Harmony kontrolleri ve Sonos sistemleri gibi doğrudan desteklemeyen bazı diğer cihazları kontrol etmenizi sağlar.

Alexa uygulamasında, üç yatay çubuğa dokunun (veya sadece sağa kaydırın), ardından Beceriler ve Oyunlar üzerine dokunun. Şimdi ürün veya hizmetinizi arayabilir ve desteklenip desteklenmediğini görebilirsiniz.

Genel olarak, yeteneği bir kez etkinleştirdiğinizde, akıllı ürününüz için hesaba giriş yapmanız ve bunu kullanması için Alexa’ya yetki vermeniz gerekir. Işıklar gibi birden fazla ürün varsa, bunları genellikle gruplandırabilir veya ayrı ayrı adlandırabilirsiniz, böylece bunları birlikte veya ayrı olarak kontrol edebilirsiniz.

Bunların tümü kurulduktan sonra bazı örnekler:

Alexa, koridordaki sıcaklığı 20 dereceye ayarla.
Alexa, Hive’e ısıtmamı arttırmasını söyle.
Alexa, yatak odasını 3 derece düşür.
Alexa, salondaki ışıkları aç.
Alexa, mutfağı kapat.
Alexa, Hive’e su ısıtıcısını açmasını söyle [bu akıllı bir fiş kullanır]
Tabii ki, çok sayıda alanı kapsayan başka birçok beceri vardır. Örneğin , “Alexa, easyJet’i etkinleştir”, ardından “Open easyJet” diyebilirsiniz. Uçuş numaranızı bilmek zorunda değilsiniz, ama yardımcı oluyor. Bununla birlikte, eğer kalkış ve varış havaalanı adlarını biliyorsanız, Alexa uçuş durumunuzu alabilir.

Alışveriş, yapılacaklar listesi ve takvim

Alexa uygulamasının bir yapılacaklar listesi ve alışveriş listesi vardır ve Google takviminizle senkronize edebilirsiniz. Sonra söyleyebilirsin:

Alexa, alışveriş listeme bulaşık deterjanı ekle
Alexa, 15 Kasım’da saat 15: 00’te takvimime Go Shopping’i ekle
Alexa, takvimimde ne var?
Alexa, arabamı servislerime Yapılacaklar listeme koy.
Hatırlatmalar
Alexa ayrıca hatırlatıcıları zamanlayabilir. “ Alexa , perşembe günü saat 13: 00’te doğum günü kartı almamı hatırlatır ” diyebilirsiniz ve o gün Echo cihazında mavi bir ışık halkası görünecek ve Alexa’nın sesi size kartı almanızı hatırlatacaktır. Hatırlatıcılar, telefonunuzdaki Alexa uygulamasında da görünür.

Adlandırılmış zamanlayıcılar

Aynı anda birden fazla zamanlayıcı ayarlarken gerçekten kullanışlı olan bir zamanlayıcıya belirli bir ad verebilirsiniz . Örneğin, Alexa’dan makarna zamanlayıcı ayarlamasını ve ayrıca sarımsaklı ekmek zamanlayıcı ayarlamasını isteyebilirsiniz ve zamanlayıcı kapandığında, Alexa hangi zamanlayıcının açık olduğunu belirtir.

Bazı Yankılarda ekran olmadığından, belirli zamanlayıcılarda kalan süreyi kontrol edebilir (hatta iptal edebilirsiniz). “ Alexa , makarna zamanlayıcısını iptal et” veya “ Alexa , sarımsaklı ekmek zamanlayıcımda ne kadar zaman kalıyor?” Deyin, Alexa uygulamasında ve ekranda Echo Show veya Spot varsa etkin zamanlayıcılar da görülebilir .

Amazon aynı zamanda Alexa zamanlayıcılarında ne kadar zaman kaldığını gösteren bir duvar saati başlattı . Eko’nuz için başka aksesuarlar da var.

Yangın tableti / Yangın TV

Yukarıdaki her şey bir Fire Tablet’te ve çoğu Fire TV’de çalışır. Ancak bu cihazlarda ekran sayesinde ekstra seçenekleriniz var. Bunlar aynı zamanda ekranları olan Echo Show ve Spot için de geçerlidir.

Alexa, Grand Tour’un 1. bölümünü oyna.
Alexa, bir sonraki bölüm
Alexa, 30 saniye geri sar
Alexa, duraklat
Alexa, Brad Pitt ile film göster
Alexa, Netflix’i aç
Aynı odada hem Fire TV hem de Yankı var mı? Sonra onları eşleştirip Echo’nuzun Fire TV’nin uzaktan kumandası yerine hands-free Alexa kontrolünü kullanabilirsiniz. Amazon hesabınızda yalnızca bir Fire TV varsa, işlem büyük ölçüde otomatik olmalıdır: Echo’dan Alexa’ya Fire TV ile eşleşmesini isteyin.

Birden fazla varsa, aşağıdaki adımları izleyin:

Alexa uygulamasında, menüye gidin ve Ayarlar’ı seçin.
TV ve Video üzerine dokunun ve Fire TV’ye dokunun.
Talimatları takip et.
Seçiminizi onaylamak için Aygıtları Bağla öğesine dokunun.
Uyumlu bir Fire tabletiniz varsa, “Alexa, gösteri modunu etkinleştir” diyebilirsiniz ve ekranı Echo Show’a benzer şekilde değiştirir. Sen edebilirsiniz Şarj Yuvası Göster satın Mode çok daha kullanışlı bu modda bunları yapar Yangın HD 8 ve HD 10 için.

Alexa’nın öğrendiği en son becerilerden bazıları şunlardır:

Alexa Guard

Bu şu anda yayılmakta olan harika bir yeni özellik. Evden ayrıldığınızda “Alexa, çıkıyorum” deyin ve cam kırma, bip sesi duyuyor veya karbon monoksit dedektörleri patlaması gibi bazı sesler duyarsa size uyarılar gönderebilir. Gerekli akıllı ev setine sahipseniz, birinin evde olduğu gibi görünmesini sağlamak için ışıkları akıllıca açıp kapatabilir. Bazı alarm sistemleriyle (Ring ve ADT dahil) entegrasyon da var.

Hezeyanlar

Alexa her zaman daha akıllı hale geliyor ve hunches, akıllı ışıklarını yakıp açma ve kapama eğilimindeyken öğrendiği yer. Yani “Alexa, İyi Geceler” dediğinde, “Bu arada, açık hava ışığın yanıyor. Kapatmamı ister misin?” Yine, bu özellik piyasaya sürülüyor.

Yerel Ses Kontrolü

Bu umduğumuz şeydi. Alexa genellikle bir internet bağlantısına güvenir. Ancak şimdi, yerleşik bir akıllı hub’a (Echo Plus veya 10 inç Echo Show gibi) ekoya bağlı ışıkları, fişleri ve anahtarları kontrol edebilecek.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz