Tüm dünya için kritik bir alan olan Amazon yağmur ormanları, 400’den fazla yerli kabileye ev sahipliği yapmaktadır. Ne yazık ki amazon ormanları ormansızlaşma ile karşı karşıya kalmış durumda.

Amazon Ormanları alarm veriyor - Güncel yaşam haberleri

Yasadışı yollarla sürekli ağaç kesen kişiler ve yangın çıkartan kimseler yüzünden her yıl amazon ormanlarında kilometrelerce alan yok oluyor. Sadece geçtiğimiz yılı baz alırsak, ilk üç ayında bile New York şehrinden daha büyük bir alanın yok edildiği düşünülüyor. BBC Brezilya’nın haberine göre bu kişiler birde bu alanları Facebook Marketplace üzerinden satışa çıkarıyor.

Amazon Ormanları kendi yağmurunu kendisi üretiyor — Gazete Karınca

Yasadışı bir satışa alet olduğu görülen Facebook, ‘yerel makamlarla çalışmaya hazır olduğunu’ belirtse de şirket olarak platformunda bu şekilde yasadışı satışlara doğrudan müdahale etmemesi durumunda bir hayli eleştiriliyor. Marketplace’de Brezilya’yı seçip Portekiz dilinde ‘orman’ yazanlar bu satılan alanlara ulaşabiliyor. Amazon’da ele geçirdiği yerleri yakıp satışa sunan kişi ile BBC bir görüşme gerçekleştirdi ve şahsın kendilerine ”Devlet yetkililerinin denetlemesi riski bulunmuyor” sözleriyle araziyi satışa çıkardığını ifade ettiği belirtiliyor. Tüm bu arazilerin yakılması ve ele geçirilmesinden ötürü kötü bir şekilde etkilenen halk, hem Facebook’u hem de devleti gerekeni yapılması için adım atmaya çağırıyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz