Amazon, İnsan Duygularını Okuyabilen Bir Aygıt Üzerinde Çalışıyor!

Amazon.com Inc. insan duygularını tanıyabilen sesle aktif hale getirilebilir bir giyilebilir cihaz geliştiriyor.

Bileğe takılan ürün: sağlık ve sağlıklı yaşam ürünü olarak tanımlanmaktadır. Amazon‘un Fire telefonunun arkasındaki donanım geliştirme grubu ve Echo akıllı konuşmacı Lab126 ile Alexa sesli yazılım ekibi arasında bir işbirliği sağlandı.

Bir akıllı telefon uygulamasıyla çalışmak üzere tasarlanan cihaz, belgelere ve programa aşina bir kişiye göre, kullanıcının duygusal durumunu sesinden ayırt edebilen bir yazılımla eşleştirilmiş mikrofonlara sahiptir. Sonunda teknoloji, kullanıcıya, başkalarıyla nasıl daha etkin bir şekilde etkileşime girebileceğini tavsiye edebiliyor, belgeler gösteriyor.

Projenin ne kadar uzakta olduğu ya da ticari bir araç olup olmadığı belli değil. Amazon, pazara asla gelmeyecek ürünleri denemek için ekiplere geniş bir inisiyatif veriyor. Projeye ilişkin çalışma, Dylan adlı kod, geçtiğimiz günlerde, iç meseleyi görüşmek üzere anonimlik isteyen belgelere ve kişiye göre devam ediyordu. Bir beta test programı yapılmakta ve bu kişi denemede prototip donanım, duygu tespit yazılımı veya her ikisinin de bulunup bulunmadığı açık değildir.

Amazon yorum yapmaktan kaçındı!

İnsani duyguları anlayabilen inşaat makineleri kavramı, uzun zamandır, Isaac Asimov’un hikayelerinden Star Trek’in android Data’sına kadar bilim kurgularının temelini oluşturuyor. Makine öğrenmesi, ses ve görüntü tanıma alanındaki gelişmeler arasında, konsept son zamanlarda gerçeğe doğru yürüdü. Microsoft Corp, Alphabet Inc.’in Google ve IBM Corp. şirketleri, bir dizi başka firmanın yanı sıra, duygusal durumları görüntülerden, ses verilerinden ve diğer girdilerden elde etmek için tasarlanmış teknolojiler geliştiriyor. Amazon, daha gerçekçi bir ses asistanı oluşturma isteğini açıkça dile getirdi.

Teknoloji, şirketin potansiyel sağlık ürünleri hakkında bilgi edinmesine yardımcı olabilir veya reklam veya ürün önerilerini daha iyi hedeflemek için kullanılabilir. Kavramın, müşterileri hakkında zaten bilgi toplayan teknoloji devleri tarafından kapsanan kişisel verilerin miktarı ve türü hakkındaki tartışmaya gürültü katması muhtemeldir. Bu yılın başlarında Amazon, şirketin Echo sesle etkinleşen hoparlörleri tarafından yakalanan ses kliplerini dinleyen ve not alan bir ekibe sahip olduğunu bildirdi.

2017’de dosyalanan ABD patenti, ses yazılımının bir kullanıcının nasıl hissettiğini belirlemek için “neşe, öfke, üzüntü, üzüntü, korku, iğrenme, sıkıntı, stres ya da diğer duygusal durumlar” gibi ayırt edici olarak belirlemek için ses kalıplarının analizini kullandığı bir sistemi tarif eder. “Geçtiğimiz yıl halka açık olan patent, Amazon’un ürünleri önermek veya yanıtları başka şekillerde uyarlamak için bir kullanıcının duygularını kullanabileceğini öne sürüyor.”

 

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz