Elektrik sistemlerinin en önemli öğelerinden biri olan Amper, elektrik akım şiddetini temsil eden bir ölçü birimidir. Amper oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir ve temel formüllerle kolayca hesaplanabilmektedir.

Amper nedir? Amper formülü, birimi, sembolü, ölçümü ve yasası hakkında bilgi

Elektrik alanında akım birimi anlamına gelen amper, ilk olarak Fransız fizikçi Andre Marie Ampere tarafından isimlendirilen bir ölçü birimidir. Kısaca ”A” harfi ile gösterilir. Amper hesaplama işlemini yapabilmek için, ”volt” ve ”watt” değerlerinin bilinmesi gerekiyor. Bu değerlerin bilinmesi amper hesaplama işlemini kolaylaştıracaktır. Bu değerlerde güç kaynağının üzerinde yazmaktadır.
Temel güç birimi olan watt, buhar makinesinin mucidi James Watt tarafından isimlendirilmiştir. Watt, formüllerde ”P” harfiyle gösterilir ve sembolü ise ”W”dir. Volt ise, İtalyan fizikçi Alessandro Volta tarafından isimlendirilmiştir. Volt, elektrikte potansiyel farkı yani gerilimi ifade eder. Volt’un sembolu ise ”V”dir.

Watt Amper Hesabı Nasıl Yapılır? Hesaplama | Blog MSReklam.com.tr

Amper birimini hesaplamak için, amper = watt / volt formülünü kullanmak yeterli olacaktır. İşaretleri ile gösterecek olursak, I = P / V şeklinde hesaplanır.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz