Android 11 Developer Preview (Geliştirici Ön İzleme) kısa süre önce indirilebilir hale geldi. Android 11 sürümünü sizlerde indirerek Google’ın son sürüm işletim sistemini deneyebilirsiniz. Android 11 özellikleri ve yeni gelecek özellikleri erkenden görmek için bir rehber hazırladık. İşte detaylar…

Android 11 ilk sürümü sizlerinde tahmin ettiği gibi geliştiriciler için indirime sunuldu. Google Pixel 2 ve daha iyi bir telefona sahipseniz eğer developer preview geliştirici sürümünü indirebilir ve Android 11’e gelen yeni özellikleri görebilirsiniz.

Android 11 yüklemeden önce bazı bilgileri verelim. Bilgisayar bağlantısı için USB kablosu ve ADB ve Fastboot komutlarını kullanmayı biliyor olmanız gerekiyor.

Android 11 İndirme ve Yükleme

 • Uygun dosyaları indirin

İlk olarak telefonunuz için uygun dosyayı indirmeniz gerekiyor. Pixel cihazlarınız için OTA imaj dosyasını buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca fabrika imaj dosyalarını da kullanabilirsiniz ancak bu, bootlader kilidini açmak dahil birçok işlem gerekiyor. Bu nedenle işleri basit tutmak istiyorsanız, OTA yoluyla yüklemenizi tavsiye ediyoruz.

 • Telefonunuzu yanınıza alın

Dosyayı yükledikten hemen sonra OTA güncellemesi için telefonunuzu ilk olarak kurtarma moduna almanız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayın;

 • Öncelikle telefonunuzu kapatın.
 • Ardından Güç ve Sesi Kısma tuşlarına aynı anda basılı tutun.
 • Bootlader menüsü karşınıza çıkacak. Kurtarma Moduna geçmek için ses tuşlarını kullanın.
 • Güç tuşuna dokunarak Recovery Mode’u seçin.
 • Üzerinde ünlem işareti olan Android robotunu gördüğünüzde güç tuşuna ve ses açma tuşuna yaklaşık bir saniye basın.
 • Ses açma tuşunu bırakarak kurtarma moduna girin.
 • Ardından ses tuşlarını kullanarak aşağı kaydırın “Apply update from ABD”ye gidin. Seçeneği seçmek için güç tuşuna basın.
 • Son olarak OTA’nın nasıl yükleneceğini gösteren boş bir ekran göreceksiniz.
 1. Bilgisayarı yanınıza alın.

Telefon için hazırlanan Android 11 kurulumuna başlayalım.

İlk olarak telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayara bağlayın. ADB araçlarının yüklü olması gerekiyor. Daha sonra ise Mac yada Windows ile Terminal veya CMD üzerinden klasörü sakladığınız yere gidin.

Ardından Windows için abd sideload’a Mac/linux için ./adb sideload’a girin.

Şimdi ise .zip klasörün adını girin ve enter tuşlayın. Hemen sonra telefonunuz kurtarma moduna girecek ve USB kablosunu çıkarabilirsiniz. Ses tuşları ile Reboot Now’a gidin ve güç tuşuna bir kere basın.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz