Android 4.3 Jelly Bean işletim sistemi bugün itibariyle resmen duyuruldu. Her ne kadar radikal yenilikler içermese de birçok iyileştirme ve yeni özelliği bünyesinde barındırıyor.

 

Android 4.3 Jelly Bean İşletim Sisteminin Özellikleri ve Yenilikleri

Android 4.3 ile birlikte gelen en önemli yenilik çoklu kullanıcı desteği ya da diğer bir ifadeyle çoklu profil desteği sunması. Bir ana hesabın yanı sıra bir de sınırlı hesap açılabiliyor. Ana hesap üzerinden sınırlı hesabın nasıl hareket edeceği şekillenebiliyor. Diğer yandan özellikle Android oyunlarında iki hesabın profilleri de farklı oluyor.

android 4.3 jelly bean mobil13

Varsayılan Google uygulamaları da güncellendi. Özellikle Hangout uygulamasında birçok yenilik söz konusu. “Talk and Keep” olarak ifade edilen özellik sayesinde Hangout sırasında ortak noktalar alınabilir ve ortak doküman düzenlenebiliyor. Ayrıca Android için Google Chrome, Google Maps ve Google Drive uygulamaları da güncellendi.

nexus 7 2 mobil13 8

Android 4.3 Jelly Bean yenilikleri arasında bildirim alanında kullanıcıların daha hâkim olabilmeleri de bulunuyor. Kullanıcılar bildirim geçmişini görüntüleyebilecekler. Ayrıca hangi uygulamanın bildirim panelinde yer alma ve ne şekilde yer alma hakkı olduğu da kullanıcı tarafından görülebilecekler arasında yer alacak. Bu sayede önümüzdeki aylarda tanışacağımız akıllı saatler ve benzeri giyilebilir ürünler üzerindeki uygulamalar ile Android işletim sistemli akıllı telefonlar ve tabletler kolaylıkla bilgi alışverişinde bulunabilecekler.

Android oyun severler için harikulade yeni özellikler geliyor bu yeni sürümle. Bunlardan biri OpenGL ES 3.0 desteğinin artık Android 4.3 Jelly Bean kullanıcılarıyla birlikte gelmesi. Halihazırda başarılı grafiklere sahip mobil oyunlara ev sahipliği yapan Android dünyası artık OpenGL ES 3.0 ile birlikte bunun bir kat daha artıracak. Özellikle de üç boyutlu Android oyunlar kullanıcıların gönlünü kazanacak gibi görünüyor. Çünkü söz konusu özelliğin ardından gösterilen demo oyunundaki grafikler muhteşemdi.

android 4.3 jelly bean google play games

Google Play Games ya da diğer adıyla Google Play Oyunları uygulaması da bu etkinlikle birlikte tanıtılan özellikler arasındaki yerini aldı. Söz konusu uygulama arkadaşlarınızın ve sizin oyunlardaki başarı ve kazanımlarınızı gösterecek. Örneği bir oyunda hangi arkadaşınız hangi seviyeye kadar ilerlemiş ya da siz oyundaki kazanımların ne kadarını açabilmişsiniz görebileceksiniz.

android 4.3 jelly bean games

Yeni oyunları keşfederken arkadaşlarınızın oynadığı oyunları görebilecek ve böylece özellikle de ortak zevklerinizin uyuştuğu arkadaşlarınızın oyununu oynayabileceksiniz. Oyunlardaki liderler  de bu yeni özellikler arasında gösterilecek unsurlar arasında yer alıyor.

android 4.3 jelly bean arkadaslar mobil13

Düşük enerji modlu Bluetooth 4.0 Android bünyesinde yer alan özellikler arasına katıldı. Bu yeni Blutooth teknolojisinin özelliği düşük enerji ve trafik harcayarak sürekli olarak istenilen iletişimi sağlayabilmesi. Örneğin Bluetooth aygıtı ile vücudunuzun bir noktasına yerleştirdiğiniz aygıt ile az enerji harcayarak sürekli bir şekilde kalp ritminize dair bilgi alıp akıllı telefon ya da tablet üzerinde görüntüleyebileceksiniz.

bluetooth smart

Android 4.3 Jelly Bean Ne Zaman ve Hangi Modellere Gelecek

Android 4.3 Jelly Bean güncellemesi bugün itibariyle Google Nexus 4, Nexus 7, Nexus 10, Google Edition Samsung Galaxy S4 ve Google Edition HTC One üzerinde indirilebilir kılınacak.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz