Bazı cihazlara indirilebilen Android 4.3 Jelly Bean, bazı yeni bildirim kodları içeriyor. Bu kodlar özellikle üçüncü parti uygulamaların, bildirim panelini çoğaltmasına ve diğer cihazların, bu bildirimlere erişen bir Android telefon ya da tabletle eşleşmesine olanak tanıyor.

Bununla birlikte, yayımlama, kullanılabilir Android 4.3 Jelly Bean kodunun üçüncü parti uygulamaların en azından şimdilik bildirimleri okuma, izinleri ayarlama gibi işlemlere müsaade etmediğini işaret ediyor. Bu izinler sadece sistem uygulamalarının ve Google/OEM uygulamalarının bildirimlere erişmesine izin veriyor.

Dikkat çeken bir nokta da, Google’ın, giyilebilir araçlara izin vermek için Android 4.3 Jelly Bean sürümünden başlayarak Android bildirimlerini değiştirecek olması. Google’ın üzerinde çalıştığı bundan sonraki Google cihazlarında, örneğin, Google Glass ve söylentileri dolaşan Android akıllı saat gibi cihazlarda bildirimleri gösteren giyilebilir araçlara izin verilebilir.

google glass

Bunların yanı sıra Pebble akıllı saat gibi diğer benzer cihazlar, Android 4.3 Jelly Bean’de yeni bildirim ayarlarından avantaj sağlayabilir ve bildirim eylemler ile tam bildirimleri görüntüleyebilir. Böylece kullanıcılar, kendi akıllı telefonlarına ya da tabletlerine bağladıkları Google Glass ya da akıllı saat gibi cihazlardan bildirimleri doğrudan alabilirler. Google, geliştiricilere, çeşitli cihazlarda varsayılan bildirim panellerinin kaldırılmasını sağlayarak kendi bildirim panellerini oluşturmaları için izin verebilir. Bununla birlikte şu an bunu yapmak için gerekli tüm parçalar yerinde değil.

Google bu konuda şunları söylüyor:

“Şu an, bildirim panelini eşlemek için yeterli işlevsellik var gibi görünüyor; fakat yerine başka bildirim paneli getirmek için değil. Bunun çalışması için Google’ın, aşağı çekilen durum çubuğunun yerine bir ekleme yapması ve sistem arayüzünden bildirim panelini ayırması gerekir. Bu işlem, bu yönde atılacak ilk adım olabilir.”

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz