Google Nexus 5 isimli saf Android kullanan yeni akıllı telefonu tanıttı. Bu ürünün tanıtımıyla birlikte geçtiğimiz aylarda adı resmi olarak açıklanan yeni Android işletim sistemi olan Android 4.4 KitKat da resmi olarak kullanıma sunulmuş oldu.

Her ne kadar başta tasarım olmak üzere çok büyük yenilik ve değişimler vadeden bir işletim sistemi olmasa da birçok önemli yeniliği bünyesinde barındıran bu yeni sürüm hangi özelliklere ve yeniliklere sahip sorusunun cevaplarını size sunmak istiyoruz.

Android 4.4 KitKat Özellikleri ve Yenilikleri – Performans

Bilindiği üzere Google, Android işletim sistemleri tasarlarken ve onlara resmi adlarını vermeden önce bazı takma adlar koyuyor. Android 4.4 sürümünün takma adı da “Project Svelte” yani Türkçe ifade edecek olursak “Kıvrak Projesi” ya da “Fidan Projesi” diyebiliriz. Google Türkiye ya da Android Türkiye tarafından Türkçe ifade kullanılmadığı için hangi anlamda kullanıldığını tam olarak ifade edemiyoruz. Bununla birlikte bu sürümün temel amacının çok daha hızlı, kararlı ve olabildiğince az sistem gücüne ihtiyaç duyacak şekilde işlevini yerine getiren bir işletim sistemi olmayı amaçlaması. Tabii ki yalnızca işletim sisteminin kendisi değil onun üzerinde çalışacak uygulamaların da aynı akıcılığı kullanıcılara sunması hedefleniyor. Buna bağlı olarak Android 4.4 KitKat sistem gereksinimi olarak ifade edilen kıstas da 512 MB RAM donanımı şeklinde. Böylece bu yeni işletim sistemi birçok giriş seviyesi ve orta seviye akıllı telefon ve tablet bilgisayarda çalışabilecek.

android 4.4 kitkat resmi ekran goruntusu

Birkaç sürüm öncesinde gelen çoklu ekran ve uygulama desteğinin yanı sıra uygulama arası geçişlerde de hızlanma yeteneği işletim sisteminin daha hızlı hareket ettiğini en iyi gösterene yerlerden biri olmaya aday. Zira Android 4.4 KitKat, daha hızlı çoklu uygulama ve çoklu görev deneyimi vadediyor.

android 4.4 kitkat coklu gorev

OpenLG ES 1.0 seviyesinden OpenGL ES 2.0’a terfi eden işletim sistemi bu sayede özellikle de grafik ve dolayısıyla da oyun performansında daha iyi deneyimler sunmaya hazırlanıyor.

Android 4.4 KitKat Özellikleri ve Yenilikleri – Tasarm

android 4.4 kitkat okuma

Yazımızda daha önce de belirttiğimiz gibi bu sürüm tasarım konusunda radikal değişimler ve yenilikler içermiyor. Bununla birlikte özellikle de transparan efektlerin daha sık kullanıldıklarını belirtelim. Kilit ekranın ve ana ekranda bulunan durum çubuğunun hareketinde görünümünde bunu kısa sürede fark etmek mümkün. Bu yarı saydam ya da şeffaf olarak nitelendirebileceğimiz efektler başka birçok uygulamada daha kullanılıyor.

Android 4.4 KitKat Özellikleri ve Yenilikleri – Google Now

Her ne kadar Android mobil işletim sistemi ve daha birçok servise sahip olsa da Google’ın asıl işi arama motoru servisi sunmak. Dolayısıyla da bu özelliğini olabildiğince gömerek diğer servislerinde de sunmak istiyor. Android platformu da onlardan biri ve Android 4.4 KitKat ile bu etkileşim ve birlikte hareket etme durumu daha yoğun bir şekilde sunuluyor.

android 4.4 kitkat google now

“OK Google” ifadesini duymasıyla birlikte Android 4.4 KitKat sürümüne sahip akıllı telefonlar ses bildirimleriyle çalışan arama motorlarını devreye sokuyorlar. Bununla birlikte bu işletim sistemi Google Glass ile de uyumlu olarak üretildiği için akıllı saatlerde de sorunsuz bir şekilde bu özellik devreye girebilecek.

Android 4.4 KitKat Özellikleri ve Yenilikleri – Daha Akıllı Arama

android 4.4 kitkat rehber

Gelen aramalarda bir numarayı bilmiyorsanız bile bu zamana kadar kimi kullanıcıların üçüncü parti uygulamalar kullanarak edindikleri bilgiler artık otomatik olarak Android telefonlarda yer alabilecek. Ayrıca kişi listesinde yer alan iş yerlerinin yerlerine dair de bilgi sunulabilecek.

Android 4.4 Özellikleri ve Yenilikleri – Hangout Üzerinden SMS Alıp Göndermek

android 4.4 kitkat hangout sms

Facebook uygulamasının daha önce yaptığı gibi artık Google Hangout uygulaması da kullanıcıların kısa mesajlarını yani SMS’lerini bir çatı altında toplamak ve Google Hangout sohbetleri ile tümleşik kılmak adına kısa mesajları Google Hangout uygulaması altında görüntülemek mümkün kılınıyor. Ancak kullanıcılar bunun için zorlanmıyorlar yani seçim yine kullanıcılara bırakılıyor.

Android 4.4 KitKat Özellikleri ve Yenilikleri – Baskı

android 4.4 kitkat baski yazici

Android kullanıcıları bu yeni işletim sistemi ile uyumlu yazıcılar üzerinden herhangi bir kablo bağlantısı gerekmeksizin çıktı alabilecekler. Google Play Mağazası üzerinden ilgili yazıcı modelinin uygulaması ile başta HP ePrint ürünleri olmak üzere Google Cloud Print ve diğer birçok model üzerinden baskı yapılabilecek.

Android 4.4 KitKat Özellikleri ve Yenilikleri – Bulut Depolama

android 4.4 kitkat bulut

Bu yeni sürümle birlikte birçok bulut depolama servisini kullanan ve kimi zaman da aralarında kaybolan kullanıcılar için tüm bunları tek bir yerde toplama ve tek bir yerden ulaşma desteği geliyor.

Android 4.4 KitKat Özellikleri ve Yenilikleri – Yürüyüş Algılayıcıları

android 4.4 kitkat algilayici sensor

Yeni sürüm beraberinde iki yeni algılayıcı yani sensör desteği geliyor. Bunlardan biri adımın tespit edilmesini diğer de adımın sayılmasını sağlıyor. Kısacası kullanıcılarına yürüyüşlerine dair kapsamlı olarak tespit yapılabiliyor. Böylece yürüyüş sporuna dair analizler ve uygulamalar daha kapsamlı bir şekilde kullanılabiliyor.

Android 4.4 KitKat güncellemesi ile ilgili detayların ilerleyen günlerde belirginleşmesi bekleniyor.

[box type=”error” align=”alignleft” ]İçeriğin bir kısmı ya da tamamı e-posta ile onay alınmadan kopyalanamaz, alınamaz.[/box]

Kaynak : Mobil131 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz