CPU-Z Android uygulaması, CPU-Z bilgisayar programının benzeri işlevlere sahip olan ve yine bilgisayar programı gibi oldukça sade ve kaliteli bir Android uygulaması.

Android akıllı telefon ve tablet bilgisayarın teknik özelliklerini görmekten algılayıcılar hakkında en detaylı bilgileri sunmaya kadar birçok temel bilgiyi sunan uygulama ücretsiz olmasıyla da artı bir puanı hak ediyor. İncelemeye başlamadan önce söz konusu uygulamanın özelliklerini aktaralım.

CPU-Z Android Uygulamasının Özellikleri

  • Yonga seti ve işlemciler hakkında anlık bilgi verebilme.
  • Ara bellek yani RAM hakkında anlık bilgi verebilme.
  • Dâhili depolama alanı hakkında bilgi verebilme.
  • Batarya yani pil durumu hakkında anlık bilgi verebilme.
  • Ekran hakkında bilgi verebilme.
  • Algılayıcılar hakkında bilgi verebilme.

SoC – Yonga Seti ve İşlemci Bilgileri

Android CPU-Z Sistem Bilgisi Uygulamasi - inceleme - mobil13

Uygulama temelde adından da anlaşılacağı üzere “CPU” yani işlemciler hakkında anlık önemli bilgiler sunabiliyor. İşlemciyi oluşturan çekirdeklerin o sırada hangi frekansta yani ne kadar yoğun işlem yaptıklarını görebiliyoruz. Yonga seti hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Bu bilgilere uygulamanın ilk bölümünden yani “SoC” isimli bölümden ulaşıyoruz. Burada aynı zamanda işlemci mimarisini de öğrenebiliyoruz. Örnek olarak kullandığım Samsung Galaxy Note 2’nin Exynos 4412 yonga setini kullandığınız, 4 çekirdekli işlemcinin 1.6 GHz frekansında çalışabildiğini görebiliyorum. Yine yanı çekirdeklerin anlık olarak çalışma frekanslarını, işlemcinin yoğunluk oranını görebiliyorum. En alt kısımda da GPU yani ekran işlemcisinin adını öğrenebiliyorum.

System  – Android telefon veya Tablet Temel Sistem Bilgileri

Android CPU-Z Sistem Bilgisi Uygulamasi - inceleme - mobil13 2

Bu bölümde kullandığımız akıllı telefon ya da tablet bilgisayarın model adını görebiliyor ve bu modelin hangi şirket tarafından üretildiğini öğrenebiliyoruz. Samsung, HTC gibi popüler donanım üreticilerinden alınan cihaz kullanıcıları için bunlar pek önemli bilgiler değil belki de. Fakat ZTE, Huawei gibi şirketlere telefon üretip kendi isimlerini veren operatörlerin cihazlarını kullananlar için oldukça önemli.

Cihazımızda hangi Android sürümü var sorusunun cevabını da bu CPU-Z uygulamasının bu bölümünden görüntüleyebiliyoruz. Ekran çözünürlüğü, ara bellek yani RAM biriminin aktif kullanılabilir hali, o anda kullanılabilir RAM oranı, dâhili depolama alanı ve kalan depolama alanı gibi bilgilere de ulaşabiliyoruz.

Battery – Batarya, Pil

Android CPU-Z Sistem Bilgisi Uygulamasi - inceleme - mobil13 3

Android akıllı telefonumuzun ya da tablet bilgisayarımızın batarya sağlığı hakkında bilgilere bu kısımdan ulaşabiliyoruz. Pil yani batarya sıcaklığı ve voltaj bilgileri de sunulan bilgiler arasında.

Sensors – Algılayıcılar

Android CPU-Z Sistem Bilgisi Uygulamasi - inceleme - mobil13 4

Bu kısımda cihazda kullanılan algılayıcıların edindikleri veri teknik terimlerle birlikte görüntüleyebiliyoruz. Bu bilgiler de anlık olarak sunuluyorlar.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz