Masaüstü bilgisayarları da tehdit etmekte olan zararlı yazılımlar artık mobil cihazların giderek yaygınlaşması ile birlikte akıllı telefon sahiplerini de tehdit ediyor. Ancak Android virüslerinin masaüstü sistemlerdeki kadar tehlikeli olmadığı da sık sık gündeme geliyor. Yapılan araştırmalara göre Antivirüs yazılımı hazırlayan firmalar sadece yazılımlarını satabilmek için bu yola başvuruyorlar.

Fakat tüm bunlara rağmen Antivirüs programlarının hiçbir işe yaramadığını da söyleyemeyiz. Mobil cihazlarınız ile internette gezinirken zararlı bir yazılımın yer aldığı sayfaya tıkladığınız zaman bu tür programlar sayesinde zararlı yazılımlar hakkında uyarı alabiliyorsunuz.

Android Virüsleri Neler?

Android sistemini tehdit eden zararlı yazılımlar ise Kaspersky Lab’ın yaptığı araştırmaya göre şu şekilde yer alıyor;

RiskTool – %44.6

AdWare – %19.0

Trojan – %12.4

Trojan SMS – %8.1

Backdoor – %1.2

Android virüslerinin en büyük tehlikeleri arasında ise kişisel bilgilerinize 3. kişilerin ulaşabilmesi yer alıyor. Kredi kartı bilgileriniz, sosyal medya hesap şifreleriniz ve telefonunuzda kayıtlı olan tüm veriler zararlı yazılımlar yüzünden başkalarının eline geçebiliyor.

Virüs Bulaştığı Zaman Ne Yapılmalı?

Peki ortalama bir Android kullanıcısı bu tür tehlikelere karşı antivirüs programı yüklemeli mi? Bu sorunun net bir cevabı aslında yok. Eğer bilinçli bir şekilde mobil cihazınız ile sadece gündelik işlerinizi yapıyorsanız ve bilmediğiniz kaynaklarda dolaşmıyorsanız aslında Android virüslerinden etkilenmiyorsunuz.

android

Fakat Wi-Fi bağlantılar yoluyla da cihazlarınıza bulaşabilen virüslere karşı biraz daha dikkatli olmanız gerekiyor.

Cihazınıza bulaşmış olan virüsleri tespit edebilmek için piyasada yer alan ücretsiz Android antivirüs uygulamaları ile cihazınızı taratabilirsiniz.

Kaynak: androidpit

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz