Google, Huawei ile işbirliğini askıya aldı ve Android’in kullanımını yasakladı

Google, Huawei ile işi askıya aldı. Bir Reuters ajans kaynağına göre, Çinli üretici Android işletim sistemindeki güncellemelere erişimini kaybedecek ve Çin dışındaki takip eden akıllı telefonlar Google Play, Chrome ve Gmail gibi popüler uygulamalar yer almayacak.

Karar, Huawei’nin ABD Ticaret Bakanlığı’nın “kara listesine” eklenmesiyle bağlantılı. Kaynağa göre, Google hala Çin cihazları için hangi hizmetlerin kullanılamayacağını tartışıyor – tüm teknik destek ve hizmetlerin devre dışı bırakılması bekleniyor.

Huawei, Android işletim sisteminin AOSP sürümüne açık kaynak lisanslı bir şekilde erişmeye devam edecek. Çinli şirket avukatları, ABD Ticaret Bakanlığı’nın faaliyetlerinin sonuçlarını da inceliyorlar.

Başkan Donald Trump, 16 Mayıs’ta “ABD’nin bilgi ve iletişim altyapısını dış tehditlerden koruma konusunda bir kararname” imzaladığını hatırlattı. Cumhurbaşkanlığı idaresine göre, bu adımlar Çin ile bir ticaret savaşı zemininde atıldı.

Kurucu ve Huawei başkanı Ren Chzhenfey söyledi şirketi ZTE ayak izlerini takip etmedi ve uzlaşmaya gitmeyecek, ve ABD ile durum bu yıl üretimin büyümesini etkilemeyeceğini.

ZTE’nin yaptığı gibi, yönetimi değiştirmeyecek ve ABD’nin talebi üzerine dış izlemeyi kabul etmeyeceğiz.
Bu yılın Mart ayında, Huawei kendi işletim sistemini geliştirdi . Daha sonra mobil ünitenin başı Android “B Planı” ndan çekilme çağrısında bulundu.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz