Android cihazlarda klavyemizde yer alan otomatik düzeltme sayesinde hatalarımız düzeliyor ve yanlış yazdığımız kelimeyi tekrar düzeltmemize gerek kalmıyor. Otomatik düzeltme sayesinde kullanım kolaylığı olur ve zamandan kazanç elde etmiş oluruz.

Ancak bazen işler tersine dönüşebilir ve klavye istemediğiniz kelimeleri düzeltir. Bazen argo sözcükleri algılar ve konu ile alakasız kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. İlk olarak otomatik düzeltme ayarını nasıl değiştireceğiniz konusunda yardımcı olacağız.

Otomatik klavye ayarını değiştirmek istiyorsanız, Google Klavye ayarınızda çok sayıda seçenek yer alır. Seçenek olarak mütevazi alanını seçerseniz kelimeleriniz fazla değişmez ancak Çok Agresif olarak ayarlama yaparsanız klavye, tüm kelimelerinizi değiştirebilir. Bu durumu gerçekleştirmek için Google Klavye ayarlarına girmeniz gerekecektir.

Google Klavye ayarında klavye alanında yer alan ‘,’ tuşuna uzun süre basılı tutarak Google Klavye alanına gidebilirsiniz. Diğer bir yol ise Ayarlar- Dil ve Giriş- Google Klavye adımları olacaktır. Seçenekleri görmek için Metin düzeltme alanına tıklayın. Klavyenizin yeni kelimeleri tanıması için birkaç sözcük girin. Rahatsız eden kelimeleri de engelleyin ve klavyeniz kullanıma hazır.

Otomatik düzeltme ayarını devre dışı bırakmak için Ayarlar- Dil ve giriş- Google Klavye ve Ayarları adımlarını takip edin. Daha sonra Metin düzeltme seçeneğine tıklayın. Açılan sayfada birçok seçenek yer alacaktır. Otomatik düzeltme seçeneğine tıklayıp daha sonra da kapat seçeneğine tıklarsak, Otomatik Düzeltme seçeneğini kapatmış olursunuz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz