Android kullanıcılarının farkında olmadığı büyük bir tehlike bugün gündeme düştü. Güvenli zannedilen Android cihazların istenildiği takdirde uzaktan erişim sayesinde bağlantı kurularak tüm bilgilerinin okunabileceği ortaya çıktı.

The New York District Attorney’s Office’ın yayınladığı detaylı bir rapora göre eski sürüm Android kullananların cihazlarına uzaktan erişim sayesinde Google tarafından reset atılabiliyor.

Araştırmacılar bu işlemin nasıl yapıldığını da açıklıyorlar. Eğer hakkınızda herhangi bir mahkeme kararı var ise ve cihazınızdaki bilgilere ulaşılması gerekiyor ise içeriklerinizin görüntülenebilmesi için yerleştirilen PassCode, Google tarafından uzaktan erişim sayesinde kolay bir şekilde bypass ediliyor.

android guvenlik acigi

Yayınlanan raporda aynı zamanda cihaz içerisinde yer alan bilgilerin full encryption yapılmış olmasının da uzaktan erişime karşı koruma sağlayamadığına yer veriliyor. Ancak tüm bu işlemlerin Google tarafından yapılabilmesi için kullandığınız cihazda Android 5.0 ya da daha eski bir sürüm olması gerekiyor.

Milyonlarca Kişi Bu Durumdan Etkilenebilir

Yeni cihazlarda uzaktan reset özelliği varsayılan olarak açık olmuyor. Fakat eski sürümlerde durum biraz daha farklı oluyor.

Android Developer Dashboard tarafından yayınlanan bilgilere göre ise dünya genelindeki Android kullanıcılarının %74’lük bir kısmı hala Android 5.0 ve daha eski sürümleri kullanıyorlar. Bu veriler ise dünya üzerindeki milyonlarca kişinin bilgilerine uzaktan kolay bir şekilde ulaşılabileceğini gösteriyor.

iPhone kullanıcıları ise bu konuda biraz daha avantajlılar. Çünkü iOS 8 ve daha üzeri sistemler için şifreleme varsayılan olarak geliyor. Android kullanıcılarının ise full disk encryption seçeneği ile birlikte security ve storage sekmelerinden bu ayarları aktif etmeleri gerekiyor.

Kaynak: TheNextWeb

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz