Android M, 28 Mayıs günü Google I/O Geliştirici Konferansı’nda tanıtıldı. Android işletim sisteminin yeni sürümü olacak Android M, bu yıl içinde kullanıma sunulacak.

Android M ön izleme sürümü şu an geliştiriciler için kullanılabilir durumda. Bu sürüm, öncekine göre daha çok sisteme ve performansa yönelik geliştirmeler içeriyor. Geçen yıl çıkan Android L sürümü, hatırlanacağı gibi, tasarıma yönelik yenilikler içeriyordu. Bu sürümle birlikte material tasarım adı verilen bir görünüm gelmişti. Android M ise daha çok batarya ömrü, kararlılık, uygulamalar, performans ve hızlı şarj gibi geliştirme ve iyileştirmeler sunuyor.

Android M özelliklerini daha ayrıntılı yazdığımız ve tek tek değindiğimiz şekliyle yakında sitemizde bulacaksınız. Bu yazımızda özellikleri özetleyecek ve bunlardan kısaca bahsedeceğiz.

Android M özellikleri

  • Uygulama İzinleri

Android M sürümüyle cihazlara gelecek önemli yeniliklerden biri, uygulamaların istediği izinleri kabul etme zorunluluğun kaldırılması olacak. Yani kullanıcılar bu izinlerin tümünü kabul etmek zorunda kalmayacak. Bu yenilik, Android işletim sistemi açısından hiç alışık olunmayan bir durum. İzinler, kaynağa bağlı olarak değişebilecek. Apple tarafında bu özellik yıllardan beri vardı. İzinler kamera, konum ve benzeri şekilde değişiyor. Kullanıcılar istemezse bunları yok sayabilecek.

google-io-android-m-5

  • Uygulama İçi Bağlantılar

Android M sürümü, uygulama içinde yer alan bağlantıların çalışma şekline de yenilikler getiriyor. Bu yenilikle birlikte bir bağlantıya tıklandığında kullanıcıya her defasında bir diyalog penceresi gösterilmeyecek. Yani bir e-posta içinde Twitter’a giden bir bağlantı varsa,  buna tıklandığında “Açılsın mı?” diye soran bir pencere gelmeyecek.

  • Android Pay

Android M ile gelen bir yenilik de Google Wallet yerini alan Android Pay olacak. Bu sistem NFC ve Host Card Emulation sistemlerini kullanacak. Tap-to-pay yani dokun-öde şeklinde çalışan bir teknoloji var olacak. Bu teknoloji şimdilik Amerika’da Android Pay uygulamasını indiren kullanıcılar tarafından kullanılmaya başlanacak. Uygulama, parmak izi algılayıcısını destekleyecek. Yani Samsung Galaxy S6 telefon bunlardan biri olacak. KitKat ve üstü Android sürümleri Android Pay teknolojisini destekleyecek.

google-io-android-m-3

  • Doze

Android M ile gelen Doze adlı özellik, Android işletim sisteminin arka plan işlemlerinin yönetilmesini sağlıyor. Dozei telefon hareketlerinin daha iyi denetlenmesini sağlıyor. Ayrıca uzun süre kullanılmayan işlemleri kapatıyor.

  • USB Type-C Desteği ve Hızlı Şarj

Bu özellik hızlı ve kolay şarj etme desteğini getiriyor.

Android M ön izleme sürümü kullanılabilir durumda. Kullanıcılar Android M ile bu yıl içinde tanışacak.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz