Android’in yayında olan en son işletim sistemi sürümü Marshmallow Mart ayında kullanım oranını %100 artırarak tüm dünyada %4.6’ya ulaştı. Geçtiğimiz haftalarda Apple iPhone SE lansmanında iOS işletim sisteminin en son versiyonunun %80’leri aşan kullanım oranından bahsedip Android’e gönderme yapmıştı.

Bilindiği gibi Android açık kaynaklı bir işletim sistemi ve onlarca üretici marka tarafından birçok farklı modelde kullanılıyor. Donanımsal farklılıklardan dolayı Android telefonlara güncelleme çıkılması oldukça uzun zaman alabiliyor. Bu dezavantajlardan dolayı Android 6.0 Marshmallow pazar payı düşük görünüyor. Yayılımın ne kadar yavaş olduğunu anlamak oldukça basit çünkü her sene yeni bir işletim sistemi sürümü yayınlayan Google Android 7.0 yani kod adıyla Android N için preview developer versiyonunu geçtiğimiz ay yayınladı. Hatta Türkiye’den General Mobile 4G modelini de ilk güncelleme alacak cihazlar arasına eklemişti.

Android işletim sistemi süürmlerinin Şubat ve Mart ayı karşılaştırıldığında Marshmallow’un arttığı, Kitkat ve Lollipop’un ise pazar payının düştüğünü gözlemleyebiliriz.

Android Marshmallow Kullanım Oranı

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz