Herhangi bir cihaz zamanla yavaşlayabilir. Android telefonunuzun veya tabletinizin sorunsuz çalışmasını nasıl sağlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Android, Google’ın yazılımının bir sürümünü çalıştıran 2,5 milyardan fazla cihazla gezegendeki en popüler mobil işletim sistemidir . Sezgisel tasarımı, Apple dışındaki neredeyse büyük akıllı telefon üreticisiyle uyumluluğun yanı sıra, birçok kişi için bariz bir seçim haline getiriyor.

Ancak, herhangi bir telefon gibi Android cihazınız da zaman içinde yavaşlayabilir. Bu, özellikle yazılım güncellemesi almayan, ancak en yeni amiral gemilerini de etkileyebilen eski modellerde daha belirgin olacaktır.

Neyse ki, Android cihazınızın daha hızlı ve daha verimli çalışmasını sağlamak için deneyebileceğiniz birkaç şey var. Bunlardan bazıları istemeden yapıyor olabilirsiniz, diğerleri ise varsayılan olarak arka planda olacak. Bu ipuçlarını istediğiniz kadar az veya çok denemekten çekinmeyin, bu da cihazınızın tekrar sorunsuz çalışmasını umuyoruz.

Android cihazınızı neyin yavaşlattığını öğrenme

Aşağıdaki adımlara atlayabilirsiniz, ancak Android cihazınızdaki kaynakları tam olarak neyin üstlendiğini nasıl göreceğinizi göstereceğiz. Bu, telefonunuzu mümkün olduğunca verimli hale getirmek için tam olarak telefonunuzu yavaşlatan şey hakkında bir fikir verecektir.

Cihazınızda gerçek zamanlı CPU ve GPU kullanımını görmenizi sağlayan birkaç uygulama var, özellikle Google Play Store’da ücretsiz olarak indirilen Profiler’i seviyoruz .

Bu ayrıca RAM kullanımına, ağ trafiğine ve sıcaklığa erişmenizi sağlar. Kaynakların nereye gitmesi gerektiğine karar verirken tüm bu veriler paha biçilmez olacaktır.

Android nasıl hızlandırılır: Kullanılmayan uygulamaları silin

Yavaş bir Android akıllı telefonun veya tabletin yaygın bir nedeni, onu muhtemelen bir hevesle indirdiğiniz ve aslında kullanmadığınız uygulamalarla doldurmuş olmanızdır. Bir PC gibi, Android cihazınız uygulamalarla şişirilirse yavaşlar.

Başlamak için önerimiz, yüklü tüm uygulamalarınızı gözden geçirmek ve yer açmak için kullanmadığınız uygulamaları seçmek. Ana ekranınızdan simgeyi kaldırmak yerine onları tamamen kaldırmayı unutmayın.

Android cihazınızda daha fazla alan olduğunda, işler daha düzgün çalışmalıdır.

Android nasıl hızlandırılır: Medyadan kurtulun

Android akıllı telefonunuzda veya tabletinizde atılacak bir sonraki şey medyadır. Uygulamaların kolayca çok fazla yer kaplayabileceği şekilde, müzik, fotoğraf ve videolar da aynı şeyi yapar – düzenli olarak 4K video çekiyorsanız veya tüm müzik kitaplığınızı cihazınızda saklıyorsanız.

Android cihazınızı hızlandırmak için, sahip olduğunuz tüm medyayı dolaşın ve daha fazla alan oluşturmak için elinizden gelen her şeyden kurtulun. Galerinizi Google Fotoğraflar gibi bir bulut depolama hizmetiyle entegre ederseniz, bu dosyaların yerel olarak depolanması gerekmeyeceğini unutmayın.

Android nasıl hızlandırılır: Widget’ları kaldır

Widget’lar Android’in harika bir özelliğidir, ancak yalnızca bir simge görüntülemeye kıyasla daha fazla işlem gücü gerektirir.

Birden fazla ana ekranda çok şey kullanıyorsanız, hangilerini çok fazla kullanmadığınızı veya onsuz yapabileceğinizi düşünün. Daha azına sahip olmak Android cihazınızdaki yükü hafifletir ve hızlanmasına yardımcı olur.

Android nasıl hızlanır: Bir uygulama yöneticisi ile RAM’inizi temizleyin

Android, akıllıca kullanılmayan belleğe ihtiyaç duyuyorsa uygulamaları otomatik olarak öldürecek, ancak arka planda neler olduğu konusunda hala kullanıcı etkisi olabilir. Yeni başlayanlar için, son uygulamaları açıp ekrandan kaydırarak kullanmadığınız her şeyi temizleyebilirsiniz.

Ayrıca, ayarlara gidebilir ve tüm belleğinizi nelerin kullandığını görebilirsiniz; Ayarlar> Uygulamalar> Çalışıyor bölümüne gidin. Samsung cihazlarda buna Cihaz bakımı (önceden Cihaz bakımı) yoluyla erişilebilir, bu nedenle bunu cihazınızda nerede bulabileceğinizi kontrol etmeye değer.

Bellek veya önbellek kullanan uygulamalar mutlaka kötü bir şey değildir, bir uygulamayı her açtığınızda her şeyin yüklenmesini önlemek için işler böyle yapılır.

Ancak, bir uygulamayı durdurarak veya belleği tamamen temizleyerek Android cihazınızı sıklıkla hızlandırabilirsiniz. Uygulama yönetimi için Android’de yerleşik araçlar olmasına rağmen, Play Store’dan indirebileceğiniz Gelişmiş Görev Yöneticisi gibi bazı uygulamalar vardır .

Android nasıl hızlanır: Yeniden başlat

Bu klasik ‘kapatıp tekrar açmayı denediniz mi’ ama gerçekten de çoğu teknoloji için çalışıyor. İyi bir eski moda yeniden başlatma, en azından bir süreliğine işler halsiz hissediyorsa size yardımcı olacaktır. Sorunu sadece kısa bir süre için çözerse, daha sert eylemler yapmanız gerekir.

Android nasıl hızlandırılır: Fabrika ayarlarına sıfırlama

Her şey başarısız olursa, cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamayı denemenizi öneririz. İdeal değil ama Android cihazınızın neden bu kadar yavaş olduğunu gerçekten anlayamıyorsanız, temiz bir sayfa ihtiyacınız olan şey olabilir. Uygulamaları ve benzerlerini yeniden indirmeniz ve fotoğraflar gibi sonsuza dek gitmesini istemediğiniz verileri yedeklediğinizden emin olmanız gerekir.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz