Google’ın daha fazla cihaza hızlı güncelleme getirme girişimi, gerçekten işe yarar olabilir

Android fantastik bir yazılımdır. Sadece birkaç yıl önce bir telefonda hiç kimsenin hayal bile edemeyeceği güçlü kullanıcı özelliklerinin yanı sıra masaya kolaylık ve güvenlik özelliklerinin iyi bir karışımını getiriyor. Gerçekten de tam bir kişisel bilgisayarı cebinizde tutmaya doğru atılmış bir adım.

Bunu yapabilmesinin büyük bir kısmı, kodu yazan akıllı insanlar yüzünden. Google Android kodunu korur, ancak proje açık kaynak kodlu ve Samsung, Motorola, LG, Huawei ve hatta Microsoft ve Apple gibi isimlerdeki sulu özellikler ve işlevlerle dolu. Her şeyi yuvarlatılmış ikonlara ve animasyonlara dönüştürmek için tüm sayıları sıkıştıran düşük seviyeli koddan, Android, mobil’i en iyi tanıyan insanların ve şirketlerin ürünüdür.

Android’in açık kaynaklı yapısı da başka bir şey başardı; çok zarif ve hoş olmayan bir şey: parçalanma . 100 farklı şirket kaynak kodunu alıp Android’in 100 farklı versiyonunu geliştirdiğinde, cihazların güncel kalmasını sağlamak bir çalışma alanıdır. Ayrıca telefon yapan şirkete de bağlı çünkü teknik olarak işletim sistemini de yapmışlar. Telefon üreticilerinin eklediği ekstra özellikler çift ucu keskin bir kılıçtır – yazılımı daha iyi hale getirir, ancak güncellemeyi çok daha fazla çalışır hale getirir.

Google, güncellemeleri ele almak için her şeyi denedi ve Mainline yıllarca sürdü.

Google, Android güncellemelerini denemek ve evcilleştirmek ve kendi başına yönetebileceği bir şey yapmak için çok şey yaptı. Project Treble , Qualcomm ve NVIDIA gibi bileşen mikroişlemcileri yazılım bölümlerini hızla güncelleyebilecek hale getiren şirketlere yardımcı olma girişiminde bulundu ve gerçekten iyi çalıştı. Android Pie’nin kullanımı ilk aylarda Android Oreo’dan 2.5 kat daha yüksektir ve güvenlik düzeltme ekleri şimdi% 84 daha fazla kullanıcıya ulaşmaktadır. Bu sadece bir yılda etkileyici bir geri dönüş, ancak Google’ın Project Mainline’da daha yüksek hedefleri var .

Ana hat, Android’in temel bölümlerini, Google Play Store: Google Play Store’a zaten aşina olduğunuz şekilde doğrudan Google’dan güncellemenin bir yoludur. Yüce bir hedef, ama yardımcı olacağını düşünüyorum.

Project Mainline Nedir?

Ana hat, Android telefonlarının çok daha kritik ve önemli güncellemeleri almasına yardımcı olacak başka bir değişikliktir, çünkü değişikliklerin hiçbiri telefon üreticisinden sistem güncellemesi gerektirmez.

2019’da düzenli olarak güvenlik düzeltme ekleri alıyorsanız ancak 2018’de almadıysanız, Project Treble’a teşekkür edin.

Güvenlik düzeltme ekinin geldiğini veya bir sürüm güncellemesini görüp, bildirim yoluyla yüklemeyi biliyor olabilirsiniz. Bu güncelleme çok iş gerektiriyordu. Google ve OEM ortaklarının tümü, temel Android kodunda değişiklikler yaptı, telefonunuzu yapan şirket, sürümleriyle birlikte çalışarak değişiklik yaptı, daha sonra test edildi ve havadan güncelleme olarak gönderildi. Bazı değişiklikler üzerinde çalışan çok fazla el gerektirirken, diğerleri üzerinde çalışan pek çok geliştiriciye ihtiyaç duymayan sahne değişikliklerinin arkasında. Google, değişiklikleri çoktan yaptı, bu yüzden her telefona tam olarak bağlanabilselerdi, iki şey oldu:

Güvenlik ve hata düzeltmelerinin yanı sıra işlevsellik geliştirmeleri için çok daha hızlı güncellemeler alıyorsunuz.

Telefonunuzu kuran şirket, Google’ın yaptığı işleri yaparak zaman ve kaynak harcamak zorunda değildir.

Böyle bir şey inşa etmek kolay değildi. Android başlangıçta modüler bir şekilde tasarlanmadı, bu yüzden işleri dönüştürmek çok zaman ve çalışma gerektirdi. Ayrıca, bir telefonun bu çekirdek bileşenlerin güncellenmesini beklemesinde bir veya iki değişiklik yapılması gerekiyordu. Aynı zamanda bir yazılım geliştirme açısından gerçekten harika; Google’ın bu kadar çok çalışıp çalışmadığını görmek geçmişin hatalarını “düzeltmek” için çok etkileyici.

Mainline nasıl çalışır?

Ana hat, Android’in 12 çekirdek bileşenini alır ve onları biraz daha modüler yapar. Önceden, herhangi bir değişiklik yapıldığında bu bileşenler tam bir sistem güncellemesi gerektiriyordu, ancak Mainline ile Play Store üzerinden güncellenebiliyorlardı. Google bu 12 bileşeni üç kategoriye ayırır:

Güvenlik: Medya Kodekleri, Medya Çerçevesi Bileşenleri, DNS Çözümleyici, Şifrele
Gizlilik: Belgeler Kullanıcı Arabirimi, İzin Denetleyici, Servisler
Tutarlılık: Saat dilimi verileri, ANGLE (geliştiricilere dahil olma), Modül Meta Verileri, Ağ bileşenleri, Captive Portal Login, Ağ İzin Yapılandırması

Bunlar, telefonunuzun çalışabilmesi için doğru çalışması gereken düşük seviyeli işlevlerdir. Kamera uygulaması veya klavye gibi şeyleri Google Play aracılığıyla zaten güncelleyebiliriz, ancak bu kod bitlerinin üstünde çalışan uygulamalar. Aslında, bunlar telefonunuzu yapan şirket tarafından asla özelleştirilmemesi gereken işletim sisteminin temelleridir. Güncellemelerin doğrudan Google’dan gelmesi mantıklı geliyor, ancak daha önce bunu yapmanın bir yolu yoktu.

Mainline, Google’ın APEX dediği yeni bir dosya kabı getiriyor. Android Pony EXpress’in kısaltmasıdır ve dosyalar bir uygulamanın olduğu gibi dağıtılır. Güncellemeyi Google Play Store’da görüyorsunuz ve düğmeye dokunuyor veya otomatik güncellemeleri etkin hale getiriyorsunuz ve telefonunuza nasıl yükleneceğini bilen bir yazılımın çalıştığı yere indiriliyor.

Bu bir kez olsa, işler çok farklılaşıyor. Bir uygulamanın sadece bütünlük açısından tarandığı ve ardından telefonunuzun deposundaki doğru yere kopyalandığı zaman, APEX dosyaları aslında her şeyin daha iyi olduğundan emin olmak için monte edilmiş ve çalışmaya konulan minyatür bir sistem görüntüsüne dönüşür. Ardından, doğru dosyalar ve veriler bu görüntüden telefonunuzun gerçek sistemine taşınır, APEX görüntüsü kaldırılır ve görüntü atılır. Sonsuza dek Android’i rahatsız eden bir problemin üstesinden gelmenin yeni bir yolu.

Google ve bir miktar OEM ortağı, telefonunuza geldiğinde her şeyin çalışacağından emin olmak için birlikte çalışır.

İşte en havalı bölüm – Samsung gibi Android’e yoğun yatırım yapan şirketler , bu güncellemelerin cihazlarıyla çalışacağından emin olmak için Google ile birlikte çalışıyor. Diğer her OEM de aynısını yapabilir. Bu, işleri daha da kötüleştiren bir güncelleme almamanız gerektiği anlamına gelir. Aslında, her şey yolunda giderse hiçbir zaman bir güncelleme aldığınızı asla farketmemelisiniz.

Çünkü her şey her zaman doğru gitmeyecek, yerinde bazı güvenceler var. İşler beklendiği gibi çalışmazsa, APEX dosyasının içindeki yeni yazılım uygulanmaz. Her şey yüklendikten sonra bazı hata yüzeyleri ortaya çıkarsa, google’ın aşamalı dağıtım sistemi görevini yerine getirir ve düzeltilinceye kadar güncellemeyi durdurur. “Kötü” güncellemeyi alacak kadar şanssızsanız, telefonunuz sistem tarafından tutulan bir yedeklemeyle değişikliklerinizi tersine çevirir. Ve hala istemediğin bir şey olduğunu asla bilmemelisin.

Google yıllarca Android güncellemelerini ele almaya çalıştı ve çalıştı. Yaptığı birçok şey işe yaradı, ancak yeterince iyi değil – hiç kimse her Android telefonun Google’dan daha son sürümde olmasını istemez. İki milyar kadar Android telefonunun aynı yazılım API’lerini kullanması ve aynı temel özelliklere sahip olması önemlidir. Project Mainline, bir Bant Yardımı’ndan daha fazlası gibi görünüyor ve bu hedefe ulaşmak için çok şey yapmalı.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz