Google Play Store’da geliştirici tarafından istenilen uygulamanın yayınlanması, istediğini yapmak açısından özgürlük olsa da beraberinde akılları kötüye yöneltip tehlikeleri de yanında getiriyor. App Store’da ise uygulamanın onay sistemi Play Store’a göre daha farklı bir şekilde gelişmektedir.

Play Store kullanıcıları için risk oluşturan, kötü niyetle oluşturulan çokça sahte uygulama yerini almaktadır. Google belirli aralıklarla birçok uygulamayı kaldırıp yeni önlemler aldığını belirtse de bu durum hala devam etmektedir.

Sahte Navigasyon Uygulaması Tehlike ile Karşı Karşıya Bırakıyor

Son zamanlarda sahte navigasyon uygulamasında ciddi bir şekilde artış vardı ve bunlara yeni sahte navigasyonlar yine eklendi. Bu durumun önceden olması ve daha da artması üzerine Lukas Stefanko (Eset’in Güvenlik Araştırmacısı) tarafından yapılan açıklamada 15’in üstünde sahte GPS navigasyon uygulamasının tespitinin olduğunun açıklamasını yaptı.

GPS Haritarı, Navigasyon yol tarifi, Rota bulucu ve GPS-Haritalar navigasyonunda Rotanızı Kolayca Bulun! Tarzı isimleri olan bu uygulamalar Google Maps API’sını kullanımını gerçekleştirerek harita uygulaması gibi kendini gösteriyor.

Fakat bu uygulamalar sahte olup ve Google’ın onayı olmayan reklam amaçlı yollarla ortaya çıkarak uygulama üzerinden para kazanıyorlar. Hepimizin aklında olan soru eminim ki; Google neden bu uygulamaların kapatılması için müdahalede bulunmuyor?

Google’ın belli kurallar içinde, üçüncü taraf kişinin bir başka olan Google ürünü ile benzer şekilde olması ya da aynı şekilde hizmetleri tekrar sunuyor gibi görünen servis ve uygulama oluşumu yasaktır.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz