Android telefonlara linux işletim sistemi nasıl kurulur? Bazen Android telefonlarda hem bir heves hem de gerektiğinden dolayı linux işletim sistemi kurulumu gerekiyor. Peki Android telefonlara linux işletim sistemi nasıl kurulur? İşte detaylı anlatım…

Android telefonlarınızı tabletlerinizi ve diğer cihazlarınızı Arch Linux işletim sistemiyle çalıştırmanız belli bir süredir mümkün durumda. Root ihtiyacına gerek kalmadan Android cihazlarınıza Linux işletim sistemi kurabilirsiniz. Conanical firmasının geliştirmiş olduğu mobil işletim sistemi Linux tabanlı ubuntu Touch ile kullanıcılara Ubuntu Touch‘u ön yükleme yapmasına olanak sağlıyor. Bu bakımdan Android kullanıcıları akıllı cihazlarında Android işletim sisteminin yanında Ubuntu’yu çalıştırabiliyor.

Root ile Android’e Arch Linux Kurulumu

Root ile Android sisteminin yanında Arch Linux’u çalıştırmak istiyorsanız eğer, aşağıdaki uygulamaları hemen indirin.

•Arch Linux Installer uygulaması. (Google Play üzerinden indirmek için tıklayınız.)
•Terminal Emulator uygulaması. (Google Play üzerinden indirmek için tıklayınız.)
•Android VNC uygulaması. (Google Play üzerinden indirmek için tıklayınız. )

Kurulum aşamaları:

İlk olarak Arch Linux installer uygulamasını çalıştırın ve Download/İnstall Linux e dokunun. Açılan penceren External Storage yani hafıza kartı ile 1500mb olan disk alanını 2000mb olarak değiştirin.

Install dedikten hemen sonra Terminal Emulator aktif olacak ve yükleme başlayacak. Yükleme işleminden sonra tekrardan Arch Linux installer uygulamasını açıyoruz. Bu sefer 2. seçenek olan Run Arch Linux’a dokunacağız.

Tekrardan Terminal Emulator aktifleşecek ve uygulama Arch Linux’u aktif edecek. Bu kısımdan sonra ise USB host üzerinden kablosuz klavye veya mouse kullanıyorsanız daha rahat adım atacağız.

Arch sistemini güncellemek için  ” pacman -Suy ” yazıp entera basın. Daha sonra tightVNC server ayarlamasını yapmamız gerekiyor. Bunun için ” pacman -S tightvnc xorg-fonts-misc ” yazıyoruz ve Entera basıyoruz.

Tüm işlemler tamamlanınca aşağıdaki kodları uyguluyoruz;
” export HOME=”/root”  ” ardından Enter
” export USER=”root”  ” yazın ve Enter
“ export DISPLAY=”:1″  “ yazın ve Enter
” vncserver -geometry 1280×720 ” yazın ve Enter

Şifre kısmında yani password kısmına unutmayacağınız bir şifre yazın. Verify kısmında ise tekrar şifrenizi yazın ve entera basın.

Bu işlemde bitince ” pacman -S lxde  ” yazın ve Enter. Daha sonra yine enter ve Y tuşuna basın tekrar entera basın. Son olarak ise ” startlxde ” yazıyoruz ve Enter yapıyoruz. Bazı mesajlar karşınıza çıkar aldırış etmeyin. Android VNC programını açın.

•AndroidVNC bilgileri doldurunuz:
Nickname: Me
Password: Az önce belirlediğiniz parola
Adress: Bu kısmı boş bırakın
Port: 5901 (Eğer 5901 numaralı port çalışmaz ise 5902 – 5903 portlarını da deneyebilirsiniz.)
Username: Bu kısma dokunmuyoruz.
Color Format: 24-bit.color 4bppi

Bu bilgilerden sonra Connect yani bağlan yapıyoruz. Arch Linux’un kurulumu bitmiş oluyor. Eğer çıkış yapmak isterseniz Terminal Emilatör’e Exit yazın ve entera iki sefer basın. Hepsi bu kadar.

Kaynak : Mobil132 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz