Normal yaşantımızda olduğu gibi artık sanal dünyada da güvenliğimizi almak durumundayız. Aslına bakarsak banka bilgilerimizi, özel mesajlaşmalarımızı düşündüğümüzde normal yaşantımızdan daha da üst düzey bir güvenliği almak zorundayız. Tüm dünya işlemleri, sistemeleri sanal dünyaya taşıyınca ister istemez hepimiz buralarda ya müşteriyiz ya da kullanıcıyız. Dolayısıyla siber korsanların hedefleri arasındayız. Dikkatli bir şekikde internette gezindiğimizde aslında sorun çıkmıyor gibi görünsek bile indirdiğimiz ufak dosyalar dahi sonradan başımızı ağrıtabilirler. Önüne geçebilmek amacıyla birçok uygulamadan, yöntemden destek alsak da birinci sorumlu bizler olduğumuzdan önlemlerden önce aktivitelerimize dikkat etmeliyiz. Bizler güvenli yerleri takip etmemize ve buralardan indirme, yükleme işlemleri yapmamıza rağmen yine de istemeden de olsa güvenlik sıkıntıları yaşıyoruz. Bahsettiğimiz sıkıntıları aşabilmek için de antivirüs, güvenlik duvarı yazılımlarından ve üçüncü kişilerin ifade ettiği yöntemlerden faydalanabiliriz. Kendi kişisel çevremizden korunmak adına da yine cihazlarımıza kilit ekranı şifresi koyarak girişlerini engelleyebiliriz. Neticede iş yerinde, evde, dışarıda bir cafede otururken bile açık halde kaldığından insanlar cihazınızı kurcalayabilir. Şifrenizin olmasına rağmen kurcalamakta ısrar edenler bir müddet sonra sistemi zorlayacaklardır ve sonucunda doğru şifreyi girseniz bile sistem kendisini açmayacaktır. Yine siz şifreyi unutmuş olsanız da aynı durum gerçekleşecek ve telefona giremeyeceksiniz. Bu durumlarda da şifreyi sıfırlamak gerekiyor. Ancak bazılarımız veri kaybı, dosya kaybı yaşanacağından çekindiğinden dolayı sıfırlamaktan da uzak duruyor.

Akıllı telefonlar içerisinde barındırdığı özellikler sayesinde hepimize eşsiz özellikler sunuyor. Geçmişe baktığımıza neredeyse 4-5 tane cihazla yapabildiğimizi teknolojinin ve bilişimin tüm detaylarını bünyesinde toplayan aletler işimizi son hızda görüyor. Üst düzey işlemciler performansı zirveye çekerken grafiklerin gelişmişliği de görsel boyutta bizi tatmin edebiliyor. Mobil platformlar olmalarına rağmen bilgisayarlardaki işlemlerin bile hemen hemen hepsini halledebiliyorlar. Cihazlarımızı korumak ve kurcalanmasının önüne geçmek için de parmak izi okuyucular, zikzaklı şifreler veya numaralı parolalar koyabiliyoruz. Peki bunları unuttuğumuzda ne olacak? Çoğu zaman parolaları, şifreleri birçok kez yanlış girdiğimizde sistem kendisini korumak için artık doğruyu girsek bile kabul etmiyor. Aslına bakarsak bu durum bizim güvenliğimiz için gerekli olsa da başımızı da ağrıtıyor. Bu durumu sıfırlama yoluna giderek aşabiliyoruz lakin dosya kayıpsız kilit ekranı şifresi sıfırlamak mümkün mü?

android-telefon-kilit-ekrani-sifre-sifirlamak

Android Akıllı Telefonların Dosya Kaybı Olmadan Kilit Ekranı Sıfırlaması

Bir iki dosya indirimi yaptıktan sonra yine ufak adımlar halinde işlem tamamlanacak ve böylece dosya kaybını yaşamayan şifreleri sıfırlayacağız.

Öncelikle aşağıdaki bağlantıdan Aroma File Manager yazılımını APK yoluyla yükleyin.

https://storage.googleapis.com/google-code-archive-downloads/v2/code.google.com/rom-cmexmini/aromafm-1.80.zip

Cihazı kapatıp güç ve ses azaltma butonlarına basılıp tutup stock recovery modunda açın. Menüdeki ses tuşlarıyla Install Zip from SD card seçeneğinden güç butonuyla seçimi yapın. Aroma Installer APK’i seçip kurulum tamamlnınca recovery modunda açılacaktır.

Uygulam ayarlarından Automount all devices on start seçeğine tıklayın. Ana ekrandan Data’dan System’e ulaşıp gesture.key veya password.key dosyasını bulmanız lazım. Sonrasında tespit ederek uzun süre dokunup silin.

Recovery’e dönüp cihazı yeniden başlatın. Bundan sonra yeni desen veya şifre ile cihazınız açılacaktır.

Kaynak : Mobil13


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Mobil13.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Mobil13'severlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz