Hayatımıza akıllı telefonların girmesinden sonra herkes kişiselleştirme ve güvenlik adı altında çeşitli opsiyonlar aramaktalar. İlk olarak kişiselleştirmeden bahsedecek olursak öncelikle herkesin en az bir tane akıllı cihazı olduğunu söylemek mümkün. Hatta öyle bir hal aldı ki teknoloji marketlerde tuşlu diye lanse ettiğimiz eski modelleri bulmak neredeyse imkansız. Hal böyle olunca insanlar farklılaşmak, marjinalleşmek istiyor. Karakterlerini, kişiliklerini ürünlerine yansıtarak benzerlerden ayrılma peşindeler. Aklınıza gelebilecek her konuda size istediğiniz görsel, tasarım boyutunda yardımcı olabilecek 3. parti programlardan, muhtelif yöntemlere kadar geniş yelpazede çözüm bulabilirsiniz. İkinci kısımda ise güvenliği ele almak gerekiyor. Normal yaşamımızda da ihtiyacını duyduğumuz bu kavram siber dünyada daha da önemli hale geliyor. Zira aklınıza gelebilecek standart önlemler yeterince koruma sağlamayacaktır. Korsanlar uygulayabileceğiniz tüm adımları çoktan hesaba katarak kendi çaplarında çözümlerini üretmişlerdir bile. Sözünü ettiğimiz durumdan dolayı antivirüs uygulamaları kadar kendi kişisel korumanıza da önem vermelisiniz. Tavsiye edeceğimiz dosyalara şifre koyma yolunun Android telefon modellerine göre nasıl yapılacağını anlatacağız.

Konu akıllı telefonlar olunca söylenmeden geçilmeyecek bir diğer konu da işletim sistemleri. Çünkü işletim sistemleri içerisinde barındırdıkları özellikler, hareket alanı genişliği kullanıcıları cezbediyor. Diğer platfromlarda gerçekleştiremediğiniz pek çok düzenlemeyi, metodu uygulama hakkına sahipsiniz. Lakin bu kadar özgürlüğün neticede negatif yönleri de olabiliyor. Android mobil işletim sisteminin açık yazılım özelliği sayesinde genişletilebilir yapısına hepimiz vakıfız. 3. parti uygulamaların da rahatlıkla eklendiği ortamda siber korsanlar fazlası ile yer edinmiş durumda. Önlemlere, tedbirlere başlamadan önce kişisel bilincininizi arttırmanız faydanıza olacaktır. Başında da dosyalarınıza şifre koymak gelmelidir. Peki telefonlarda dosyalara nasıl şifre koyulur ve yönetilir?

Android’de Dosyalar Nasıl Şifrelenir?

Sorumuzun nedeni de vereceğimiz cevabın çözümü de aslında bir bakıma aynı. Üçüncü kişilere olanak sağlayan Android bizlere şifre koymanın imkanını da yine 3. kişilerin hazırladığı uygulamalarla sunuyor. Güvenilir ve alanında rüştünü ispatlamış yazılımları kullanarak cihazınızdaki dosyalara şifre koyabilirsiniz. Peki hangilerini deneyebilir ve dosyalara şifre koyma işlemini gerçekleştirebilirsiniz? İşinize yarayacak güvenilir ürünler arasında seçim yaparak birkaç tanesini aşağıya indirme bağlantısıyla beraber ekledik.

folder-lock

Folder Lock

Sayıca fazla opsiyonu içerisinde bulunduran uygulama tekli fotoğrafı dahi şifreleme imkanı sunuyor.

[appbox googleplay com.newsoftwares.folderlock_v1]

file-locker

File Locker

Şifre koyma konusunda kullanıcılardan tam not alan File Locker’ın yorumlarına baktığımızda yoğunlukla memnun kişilere rastlayacaksınız. Sizler de dosyalara, klasörlere şifre koymak istiyorsanız kesinlikle göz atmalısınız ve denemelisiniz.

[appbox googleplay com.mwgo.filelocker]

Güvenliğinizi sağlama adına içeriğin başında da belirttiğimiz üzere öncelik size düşmekte. Zira hangi önlemi alırsanız alın bunların da bir insan yapısı olduğunu, belirli bir sistemde çalıştığını unutmayın. Kötü niyetli yazılımcılar sistemlere olan aşinalıkları sayesinde şifre kırma işlemini de rahatlıkla yapıyorlar. Şifrelemeyi tamamladıktan sonra kaliteli antivirüs programlarından beğendiğinizi de aktifleştirdikten sonra üstünüze düşenleri büyük oranda tamamlamışsınızdır.

Kaynak : Mobil13


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Mobil13.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Mobil13'severlerden daha fazla bilgi almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz