Türkiye’de kış saati uygulamasına geçmeme kararı alındıktan sonra dijital cihazların gösterdiği saat ile güncel saat arasında bir fark oluştu. Yaz uygulaması ülkemiz için artık geçerli hale geldi ve yeni bir kanun çıkmayana kadar da aktif olarak saatler değişmeyecek. Dolayısıyla işe, okula veya herhangi bir yere gidilmek istenildiğinde kafa karışıklığı yaratan saatleri düzeltmek gerekiyor. Akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar hem kış hem de yaz uygulamasına göre otomatik saat düzenlemesi yaptıklarından ister istemez farkında olmadan saatleriniz değişiyor. Sizler de buna göre hareket ettiğiniz taktirde muhtemelen geç kalmış olacaksınız. Operatörler ve telefon imalatçıları bu konuda devlet yetkililerin kararına göre düzenlemeler yapsalar da tedbiri elden bırakmamak gerekiyor.

Yoğun olarak Android mobil işletim sistemine sahip telefon kullanıcıları saat uygulaması konusunda sıkıntı çekiyorlar. Otomatik saat nasıl kapatılır tarzında yönetilten ifadelere cevap ise oldukça basit. Klasik saat ayarının yapıldığı bir işleme benzemekte.

Android’de Otomatik Saat Ayarını Kapatmak

android-otomatik-saat-ayari

Öncelikle menünüzden Ayarlar sekmesini açın. Buradan Tarih ve Saat seçeneğini tıklayın. Saat ayarlarının yapıldığı ekrana ulaştıktan sonra Otomatik Tarih ve Saat‘in yanında bulunan tiki ve Otomatik Saat Dilimi ifadesinin yanında bulunan tiki kaldırın. Daha sonrasında onaylayarak çıkış yapın ve saatinizi güncel saate göre ayarlayın. Otomatik saat ayarını kapattığınız için düzeldi ancak tekrardan aktif ederseniz kış uygulamasına geçmesi muhtemel. Bu nedenle ülke genelinde bir karar alınmadıkça ayarlara tekrardan dokunmamanızda fayda var.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz