Endüstrinin en önemli pazarlarından teknolojide, yakalanan ivme kullanıcıların her türlü taleplerinin yanıtlanabilmesi imkanını doğurdu. Artık satın alınan yeni nesil ürünlerde beklentileri karşılayabilmek adına en ince ayrıntılara dahi dikkat ediliyor. Yaklaşık bir 10 – 20 yıl öncesinde bilgisayarlar bile bu kadar işlevsel detaylara sahip değilken zamanla bu teknolojiyi cep telefonlarına entegre ederek adeta çağ açtılar. Elbette bahsettiğimiz yapının ilerleyişinde en önemli pay sahibi yazılım geliştiricilerin. Her ne kadar donanım üreticilerinin verdiği emeği göz ardı etmiyor olsak da sistemlerin yapay zekayla robotikleştirilmesi eskiden bilim kurgu hikayelerinin konusuydu. Hal böyle olunca yazılım hususunda önemli adımların atılması daha zordu ve ihtiyaç gibiydi. Halihazırda teknolojinin alt metninde yatan öğretilerden birisi de zaten “yazılımla sistematikleşmeyen donanımların çöplükten farkı olmayacağıdır”. Dolayısıyla bunların bir arada sonuç odaklı çalışabilmesi amacıyla ortaya konan sistemlerin işi çözdüğünü belirtmek gerek. Kaldı ki mobil cihazların satın alınırken yarattığı beklenti masaüstü bilgisayarlar potansiyelinde. Artık kimse stabil biçimde saatlerini bilgisayarın başında harcamak istemediğinden hareket halindeyken de, işini yaparken de akılı telefonuyla internete bağlanıyor, oyun oynuyor, mesajlaşıyor… Son dönemlerde de tasarım boyutunda değişikliğe gitmek isteyen kullanıcıların bildirimlerini alıyoruz. Moda olmaya başlayan yan menüde toplanan uygulama simgeleri konusunda Android telefon sahiplerine yönelik bir içerik hazırladık.

Andorid mobil işletim sistemi, halihazırda kullanıcıların en fazla hareket alanına sahip olduğu platform. Diğer platformlarda belirli güvenlik ve benzeri nedenlerden ötürü fazla yönetim ve işlem hakkına sahip değilsiniz. Elbette alt metinleri kendi içlerinde kuvvetli olsa da insanlar genellikle tüm kontrolü eline almak istiyor. Kaldı ki root atma diye bahsettiğimiz işlem de uygulandığında geliştirici yetkileri dahi kullanıcının eline Android’de geçiyor. Böylece akıllı telefonon yegane yöneticisi olurken istediği işlemleri de gerçekleştirebiliyor. Şimdilik satış sayılarına baktığımız zaman da öne çıkarken Android geliştiricileri özellikle iPhone X’in satışa çıkmasından sonra oluşabilecek ekstra rekabeti göğsünde yumuşatmanın peşinde. Gelecek aylar içerisinde çıkacak telefonların çok daha efektif olması bekleniyor. Halihazırda bulundurduğu nitelikleri de derinleştirerek kullanıcı kitlesini elinde tutmaya çalışan Android geliştiricileri, farklı yapılardaki işleyişleri de yine entegre etmeyi unutmuyor. Son zamanlarda karşımıza çıkan kullanıcı yorumlarında bazı kişilerin menüdeki uygulama simgeleri konusunda yazdığını gördük. Android telefonlarda uygulama simgeleri yan menüde nasıl toplanır yönünde istekler var. Görünüş açısından estetik bir hava katarken aynı zamanda da kullanışlı uygulama menüsü oluşturuyor. Bunun nasıl yapılacağına dair açıklamaları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Android Telefonlarda Uygulama Simgeleri Yan Menüde Toplama

Float Viewer adındaki bir uygulama istediğimiz yan menü uygulama simgeleri olayını gerçekleştiriyor. Google Play Store’dan ücretsiz biçimde indirebileceğiniz yazılım sayesinde bahsettiğiniz işlem rahatlıkla halloluyor.

fooview

Uygulamayı indirip kurduktan sonra gerekeli izinleri verin. Ardından yönlendirildiğiniz Erişebilirlik Etkinleştirme ve Ayarlar ekranında fooViewe’i bulun. Üzerine tıkladıktan sonra Bildirimleri Etkinleştir seçeneğini onaylayın.

Yine Yardımcı Dokunmatik Ekran özelliğine de sahi olan fooViewer yazılımı, ekranı kaydırdığınızda telefon üzerinde çeşitli eylemler yapmanızı sağlıyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz