Android işletim sistemi, tüm dünyaya bakıldığında kullanıcı kitlesi bakımından liderliği elinde bulundurmaktadır. Diğer sistemlere nazaran kulllanım oranı nerdeyse her dönem daha yüksektir. Sebep olabilecek farklı parametreler mevcutken muhtemelen en önemli sebebi pek çok telefonda bulunmasıdır. Çünkü sadece belirli bir firmanın değil birçok telefon imalatçısının entegrasyonuna hazırdır. Google imzalı bir platform olmasına rağmen Google’ın üretimi dışındaki ürünlerde de görmeniz oldukça mümkün. Açık yazılım özelliği ve geliştiricilerin evrensellik ilkesini benimsemesi sayesinde yazılımın üzerinde durmayın donanıma yönelmiş firmaların yolu açıldı. Böylece her segmentte akıllı telefon bulmak kolaylaşıyor. İnsanların farklı sosyo ekonomik kesimlerden oluştuğunu da düşününce herkesin satın alabileceği, kullanabileceği bir akıll telefon, teknoloji marketlerde yerini alıyor. Geniş kullanıcı kitlesi elbette ortaya sorunların, problemlerin çözülmesi adına geniş çözüm seçeneklerini de çıkarıyor. Yaşadığınız herhangi bir sıkıntıyı rahatlıkla halledebiliyorsunuz. Hareket alanının sunduğu spesifik isteklerin cevaplanması ile birlikte kişilerin ürünlerini kişiselleştirmesi de mümkün kılınıyor. Aynı zamanda 3. parti uygulama konusunda da nasıl bir pörtföyü olduğu hakkında da bir şey söylemeye gerek yoktur herhalde. Örneğin internette dolaşanların sürekli temizlemek istediği geçmiş bölmesinin akıllı telefonun dahili yapısı özelinde nasıl yapılacağına dair yöntemler de bolca var.

Akıllı telefonların geniş kapasiteleri, yüksek performansları, gelişmiş grafiksel uygulamaları kaldırabilecek potansiyelleri elde etmelerinin dışında misyonunu ve vizyonunu sağlamaları internet kaynaklı gerçekleşiyor. Eğer internetin yokluğunu varsayarsak aslında dünyada ciddi bir iletişim sorunu ortaya çıkabilecekken çoğu kişinin eğlenmesini, iyi vakit geçirmesini geçerli kılan hizmetin de sonlandığını düşünürüz. Akıllı cihazlar da aslında internetle bağlantılarını ne kadar sağlıklı sürdürürlerse o kadar başarılı olurlar. Zira arkadaşlarınızla iletişime geçemeyeceğiniz, online oyun oynayamayacağınız, etkileşimde bulunamayacağınız bir platform aslında o kadar da çekici gelmeyecektir. Kısacası şimdilerde hangi platformu, cihazı kullanıyorsak kullanalım en çok internetin yardımından faydalanıyoruz. Dolayısıyla saatlerimizi geçirdiğimiz ağda yoğun bir hareket geçmişimiz oluyor. Bazılarımız neler yaptığından kimsenin haberi olmasın diye geçmiş silme konusunda tutuculardır. Artık akıllı telefonlarda bilgisayarlara göre fazla zaman geçirdiğimizi düşünürsek bu cihazlardaki geçmiş nasil silinir sorularının da çoğaldığı hemen aklımıza geliyor.

Android Telefonlarda Tüm Geçmiş Nasıl Silinir?

Kimse izlenmek, yaptıklarının bilinmesini istemiyor. Sanal dünyadaki aktifliğimizi de göz önünde tutunca geçmiş zamanda yaptığımız hareketlerimizi kaydeden kısımları temizlemek gerekiyor. Peki Android akıllı telefonlar özelinde tüm geçmiş nasıl siliniyor? Yoğunlukla tercih edilen platform ve sitelerin geçmişi nasıl silineceğine dair bilgiler veriyoruz.

1. Google Chrome

google-chrome-gecmis

İnternet tarayıcıları arasında muhtemelen siz de Chrome’u kullanıyorsunuzdur. Bu nedenle tarayıcının geçmişini silmeniz çok önemli. Yapmanız gereken sadece birkaç tık. Sağ üst taraftaki üç noktalı simgeye tıklayıp çıkan kısımdan geçmişi seçerek gezinti geçmişini silin.

2. Facebook

facebook-gecmis-silme

Kuşkusuz sosyal platform denilince herkesin aklına Facebook geliyordur. Peki şimdilerde arama geçmişi, gezinti geçmişi fonksiyonlarını düzenlenebilir hale getiren geliştiricilerin bu hizmeti nasıl yapılacak? Arama yaptığınız bölmedeki düzenleme seçenğine tıklayıp aktivite geçmişini tamamen temizleyebilirsiniz.

3. Google Play Store

play-store-gecmisi-silmek

Uygulama indirdiğiniz online marketteki hareketleri de silmek mümkün. Sol taraftaki menüden ayarlara oradan da geçmişe ulaşıp silebilirsiniz.

4. Telefon Aramaları

telefon-arama-cagri-gecmis

Telefonunuzdan yaptığınız aramaları silmek de yine ne yaptığınızı temizleyebileceğiniz farklı bir metot. Telefonun uygulamaasından üç noktalı menüyü açıp geçmişi sil emrini verin.

5. Twitter

twitter-gecmis

Twitter da yapılan aramaları silmeyi sağlayan arama kutusuna herhangi bir kelime yazdığınızda altta çıkan çarpı seçeneğiyle önceki davranışlarınızı silme imkanı tanıyor.

Kaynak : Mobil131 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz