Android varsayılan uygulama nasıl değiştirilir şeklinde gelen pek çok soru var. Android cihazınızda varsayılan olarak gelen pek çok uygulama olduğu gibi, aynı şekilde sizin kullanımlarınıza bağlı olarak ayarladığınız uygulamalar da vardır. Siz cihazınızı kullanırken farkında olarak ya da olmayarak tarayıcıyı, fotoğraf ve video görüntüleyiciyi varsayılan olarak ayarlamış olabilirsiniz.

Android varsayılan uygulama nasıl değiştirilir sorusunun cevabını bu yazımızda bulacaksınız. Android varsayılan uygulamalar akıllı telefonunuzun sisteminde var olan ve kaldıramadığınız uygulamalar ile sizin kullanımınız sırasında ayarladığınız uygulamalardır. Örneğin, Twitter’da ya da Facebook’ta gezerken karşınıza çıkan bağlantıya tıkladığınızda sistem size bu bağlantıyı hangi uygulama ile açmayı tercih ettiğinizi sorar. Karşınıza telefonda yüklü olan uygulamalar gelir. Bunlar sizin yüklediğiniz tarayıcılar ve telefonun sisteminde varsayılan olarak gelen tarayıcılardır.

Siz bunlardan istediğinizi seçtikten sonra aşağıda bulunan kutucuğu da seçerseniz (bu kutucukta varsayılan yap gibi bir seçenek bulunur) artık o uygulama sizin telefonunuzda bağlantıları açmak için kullanılacak varsayılan uygulamanız olacaktır.

 

Android Varsayılan Uygulama Nasıl Değiştirilir?

  • Android varsayılan uygulama değiştirmek için öncelikle telefonunuzun Ayarlar kısmına gidin.

  • Burada Sistem Uygulamaları ile İndirilen Uygulamalar şeklinde iki seçenek göreceksiniz.

  • Sistem Uygulamaları kısmında telefonun sisteminde varsayılan olarak gelen yani sizin indirmediğiniz uygulamaları göreceksiniz. Bunları kullanıyorsanız bunlar üstünde bir değişiklik yapmamalısınız. Kullanmıyorsanız ya da kullanmayı tercih etmiyorsanız yapabileceğiniz pek bir şey yok. Çünkü sistemle gelen uygulamalar kaldırılamaz. Ancak “Clear Data” yani verileri sil ve “Clear Cache” yani cache temizle şeklinde seçenekleri kullanarak bunların telefonunuzda kapladığı alanı biraz küçültebilirsiniz.

  • Şimdi varsayılan uygulamaları değiştirmek için İndirilen Uygulamalar kısmına girin. Burada “Clear Defaults” yani Varsayılanları Sil adlı bir seçenek göreceksiniz. Her uygulamaya girerek bu işlemi yaptığınızda şimdiye kadar varsayılan olarak ayarlanana tüm tercihler yok olacak. Sizin kullanımınız sırasında telefonunuz karşınıza telefondaki uygulama seçeneklerini getirecek ve size kullanmayı tercih ettiğiniz uygulamaları soracak. Böylece siz istediğiniz uygulamayı seçebilecek ve bu uygulamayı varsayılan olarak ayarlayabileceksiniz. Ancak varsayılan olarak ayarlamak zorunda değilsiniz. Karşınıza gelen pencerede beliren “Tercihimi Hatırla” ya da “Varsayılan Olarak Ayarla” seçeneklerini seçmezseniz uygulamalar varsayılan olarak ayarlanmaz.
Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz