Hayatımıza etkide bulunan faktörlerden birisi de artık sanal dünya. Bu dünyada varlık gösterebilmenin en önemli araçları da akıllı cihazlar. Halihazırda yıllardır kullanılan bilgisayarlar eski dönemlerde insanlar memnun etse de artık gelişen bilişim endüstrisi sayesinde mobilize, hareketli biçimde de bu dünyanın meyvelerinden faydalanmak mümkün. İlk çıkan ürünlere baktığımızda aslında temel işlevleri yerine getiren basit telefonlarken şimdilerde bilişim sektöründeki tüm özelliklerin cebimize sığdırıldığı icatla karşı karşıyayız. Yapılan her türlü yeniliğe rağmen spesifik taleplerimizn çoğuna yanıt bulamıyoruz. Böylesine zamanlarda ise dışarıdan destek almak durumundayız. Üçüncü kişilerin hazırladığı yazılımlar, programlar veya yöntem, metotlar bizlerin neler yapması gerektiği konusunda veri kaynağı oluşturuyor. Örneğin satın aldığımız bir akıllı telefonu kişiselleştirmek istediğimizde sanal marketimize giderek binlerce opsiyondan faydalanabiliyoruz. Yine özel değişiklikler yapmak, güvenlik seviyesini arttırmak istediğimizdeyse antivirüs programlarının dışında uygun adımları da atabiliyoruz. Sayabileceğimiz daha birçok sebepten ötürü uygulamaların, yazılımların bizler için önemi var. Kaldı ki telefonda yaptığınz işlemleri göz önünde tuttuğunuzda en çok vakti uygulamalarda geçirdiğinizi göreceksiniz. Peki cihazdaki tüm uygulamaların güncellemeleri hakkında fikriniz var mı? Gerekli güncellemeleri yapmadığınız taktirde eskisi kadar verim almanız mümkün değil. Güncellemeyle alakalı olarak hazırladığımız yazıdan neler yapabileceğinize dair fikirler alabilirsiniz.

Android mobil işletim sistemi halihazırda diğer platformlara nazaran kullanıcılara hareket alanı bakımından pozitif şeyler sunuyor. iOS veya diğer sistemlerde de geniş uygulama seçenekleri bulunsa da üst düzey güvenlik filtreleri veya muhtelif sebepler pörtföyünün artmasına engel. Lakin Android’de envai çeşit ürün bulabilirsiniz. Belirtelim ki bu demek değil Android’deki uygulamalar güvensizdir. Sadece kullanıcı kitlesinin yoğunluğu ve geri dönüş potansiyeli bile geliştiricilerin neden Google tarafından geliştirilen Android’e dair çözümler ürettiğinin bir göstergesi olabilir. Bahsettiğimiz 3. parti uygulamalar arttıkça insanların kullanım süresi, deneyimi de artıyor. Böylece aslında pasta büyüdükçe hem kullanıcılar hem de yazılımcılar istediklerini elde ediyor. Uygulamaların güncellemeleri beklentiler ve talepler ölçeğinde ele alınarak gerekli görüldüğünde gerçekleştiriliyor. Yine bir hata veya problem varsa da güncellemeyle karşılaşmak mümkün.

Android Telefonlardaki Tüm Uygulamaların Güncellemeleri Nasıl Tespit Ediliyor?

Google Play Store’dan edindiğiniz uygulamalar otomatik güncelleme işlemiyle yeni sürümlerine kavuşurken sadece Wi Fi bulununca bu durum yaşanıyor. Keza manuel güncelleme yoluna başvursanız bile güvenlik nedeniyle güncellemenin zorla yüklendiğine de şahidiz. Play Store sözleşmesinde de zaten bu durum yazılı şekilde yer almakta.

Bütün uygulamaların güncellemeleri gerçekleşirken otomatik veya manuel seçeneklerinden hangisi seçili olursa olsun tespit edilip arka planda devam etmesini sağlayabilirsiniz. Söylediğimizi yapmak için sol üstte bulunan menüye tıklayıp ayarlara gidin. Asla Otomatik Güncelleme, Daima Otomatik Güncelle, Sadece Wi-Fi bulunca güncelle seçenekleri bulunuyor. Bazen de güncelleme için yeniden başlatmak gerekebilir.

android-google-play-store-uygulamalarin-guncellemeleri

Uygulamaların güncellemeleri tespiti konusunda Play Store’u kullanamadığınızda kaldırmanız gerekebilir. APKmirror gibi sitelerden eski sürümü kurarak yeni sürüme geçmeyi sağlayabilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz