Telefon kullanımının daha çok eski yıllara uzanmamasına rağmen kısa bir süre içerisinde teknolojinin yakaladığı ivmeye ayak uyduran cihazlar da hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. Dokunmatiklerle beraber akıllı telefon adını verdiğimiz cihazlar içerisindeki fonksiyonel özellikleriyle her işimizi görüyor. Hatta çoğu kişi masaüstü veya dizüstü bilgisayar kullanmaktansa telefonları tercih ediyor. Bunun nedeni hem performans olarak artık bu cihazların da tatmin etmesi hem de istenen pek çok işlevi gerçekleştirebilmeleri. İnternette gezmek, uygulamalar, oyunlar indirmek, bankacılık işlemleri gibi aklınıza gelebilecek zamanınızın büyük bölümünü işgal edecek şeyleri kısa sürede yapabiliyorsunuz. Bazen dahili olarak gelen bu özellikler bazen 3. parti programların online marketlerden edinilmesiyle sağlanıyor. Peki bu programların, uygulamaların telefonunuza inince sizden otomatik olarak aldıklar izinleri kapatmak istediğinizde ney yapacağınızı biliyor musunuz? Android işletim sistemli telefonlardaki uygulamaa izinleri nasıl engellenir sorusunun cevabı ise yazımızın devamında.

İzinleri düzenleyerek hem telefonunuzun ömrünü uzatırken hem de daha önemli olan güvenliğinizi sağlamış olursunuz. Artık birçok bilgimizi ve parolamızı cihazımız üzerinden girerek internette ve indirilen uygulamalarda kullanıyoruz. Android uygulama izinleri nasıl kapatılır kavramı bize daha güvenli bir kullanımı sunuyor. Yüklenen uygulamalar için otomatikmen ilgili izinleri vermiş olursunuz, bunları düzenlemek için yapmanız gerekenler oldukça basit.

android-uygulama-izinleri

Android Telefonlarda Uygulama İzinleri Nasıl Engellenir?

Ayarlar menüsünden Uygulamalar sekmesine girin. Devamında gelecek listede izin düzenini yapmak istediğiniz uygulamayı seçin. Bir dahili veya harici uygulama seçtikten sonra ne yapmak istediğiniz sorulacak burada “izinler” seçeneğine tıklayın. Çıkan pencerede hangi izinlerin verildiği veya verilmediği gözükecek. Buradan Android’de uygulama izinleri engelleme ve açma işlemleri yapılabilir.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz