İşletim sistemlerin çeşitli özellikleri diğer platformlar tarafından beğenilmekte. Bu yazımızda sizlere iOS’un 11. sürümündeki gibi Android’e kontrol merkezi ekleme işlemini anlatacağız.

Gelişmiş endüstri modellerinin teknoloji sektörüne aktarılmasından itibaren yani yaklaşık 2000’lerin başından beri yepyeni bir alanla karşı karşıyayız. Diğer alanların aksine sadece donanımsal, fiziksel üretim değil aynı zamanda yazılımların, programların kısacası sanal kısmın da fazlasıyla emek gerektirdiği sektörden söz ediyoruz. Teknolojinin alt kolları arasında bulunan bilişimden bahsediyoruz elbette. Bilgisayar ve sistemleri odaklı piyasa içerisinde zamanın ve gelişimin hızı cihazlara da diyagramlara da yön veriyor. Daha 20-30 yıl öncesine bakarsak şimdilerde hizmetini aldığımız özelliklerin birçoğunu göremeyeceğiz. Ancak insanların talebi ve geliştiricilerin çalışması ortaya tüm dünyanın küçücük bir kasabaya dönüşmesini sağlayan internet ağı ve performans bakımından tatmin eden bilişim ürünleri çıktı. Kuşkusuz en büyük etkiyi bırakan da masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar olmuştur. Zira işletim sistemlerinin modern şekilde en iyi entegre edildiği yapılardı. Böylece dahili hafızadaki, bünyedeki detaylardan faydalanırken 3. parti programlardan da destek alıyorduk. Gelişimin durdurulamaz hızı sayesinde mobilizasyona ayak uydurmak gerekiyordu. Yine talepler ve çalışmalar sonunda akıllı telefon adını verdiğimiz bilgisayarın ve güncel teknolojinin bütün eserlerini içerisinde bulunduran cebimize girebilecek fiziki yapıda cihazları kullanıyoruz.

Android, iOS ve benzeri sistemlerle de üst düzey performanslar gösterebiliyor. Bu sistemler birbirleri arasında temel noktalarda benzerlik taşısalar da piramitin üstüne çıktıkça farklılıklar göze çarpıyor. Örneğin Android kullanıcıları şimdilerde dikkat çeken iOS 11 ile iPhone’lara gelen kontrol merkezi desteğinden faydalanamıyor.

Derinden incelemeye başladığınızda Android ve iOS arasında ciddi bir çekişme olduğunu görebilirsiniz. Her ne kadar aynı cihazlarda varlık göstermeseler bile sektördeki iki dev olmaları hasebiyle satın oranları, hizmet kaliteleri, kullanıcı sayıları her zaman kıyaslanmakta. Android’in avantajı ise Google tarafından geliştirilmesine rağmen salt firma ürünleri için kullanılmaması. Açık yazılım desteğinin eklenmesi ile birlikte farklı cihaz üreticileri de ürünlerine entegrasyonu sağlayabiliyor. Böylece aklınıza gelebilecek tüm bütçe seviyelerinde ve segmentte satın alacak bir şey bulabilirsiniz. iOS platformu ise tam tersine sadece Apple’ın geliştirdiği cihazların üzerinde kullanılabiliyor. Bu nedenle kemik kitlesine hizmet sunabilen geliştiriciler, geliştirdikleri güncellemeleri ve indirmeye hazır hale getirdikleri yazılımları sadece belirli bir kitleye sunabiliyorlar. Lakin belirli bir kitle şeklinde yazıyorsak bile milyonlardan bahsediyoruz. Nihayetinde her ikisi de önem arz eden platformlar olmalarına rağmen kullanıcılar hangi kısımda yer alırlarsa alsınlar diğer taraftaki çeşitli özellikleri kıskanabiliyorlar. Şu an da Android özelinde gündemdeki iOS 11’in kontrol merkezi nasıl eklenir konusunu tartışmaktalar.

Android Telefonlara iOS 11’deki Gibi Kontrol Merkezi Eklemek

Geniş uygulama pörtföyü sayesinde yaşanan her türlü sıkıntıya çözüm bulunabilen Android işletim sistemine, aklınıza gelip de uygulamayacağınız bir şey yok. Genişletilebilir alanı sayesinde spesifik boyutta bile olsa istemlerinizi yerinize getirebilmeniz mümkün. Peki bu iOS 11 kontrol merkezi nasıl eklenecek. İşte bu sorunun yanıtını da yine 3. parti uygulamalardan alacağız.

kontrol-merkezi-os-11

Kontrol Merkezi OS 11 adlı ücretsiz şekilde indirilmeye sunulmuş uygulama bizlere iOS 11 benzeri kullanım deneyimi yaşatıyor. Favori yazılımlarınızı ve işlemlerinizi belirleyebileceğiniz, en çok kullandığınız kısayolları ekleyip ana menüye dahil edebileceğiniz yazılımla beraber rahat bir telefon deneyimiyle karşı karşıyasınız.

[appbox googleplay com.luutinhit.controlcenter]

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz