Android sürümlerine Google genelde pasta isimleri veriyordu. Bu on yıllık zaman zarfında gittiği yoldan vazgeçti. Şirket bundan böyle yeni sürümlerine sayı ile hitap edecek. İşte detaylar…

Sizlerinde bildiği gibi Google şimdiye kadar Android sürümlerine tatlı isimleri vermekteydi. Tam 10 yıllık politikasını kısa süre önce çöpe atmayı tercih etti. Arama motoru Android’in artık tatlı isimlerinden değil de sayısal isimlerle anılması gerektiğini belirtti.

Bu bakımdan mobil işletim sistemi olan Android Q‘nun son sürümü artık Android 10 olarak gelecek. Google’ın ciddi bir değişiklik yaparak bu yola gitmesi elbette merak ediliyor.

Google Neden sayılara geçti!

Şirketin hazırlamış olduğu blog yazısına baktığımızda tatlı isimlerinden dünya genelinde bir anlamsızlık oluşturduğu fark edildiği açıklanmış. Çünkü bazı tatlılar sadece bazı yörelere ait anlam taşıyor.

Bir diğer nedene baktığımızda ise yeni Android kullanıcıları en son sürümü kullanmaları konusunda bir karışıklığa neden oluyor. Ancak 10-11-12 gibi ifade edildiğinde yeni sürüm olduğu daha rahat anlaşılıyor.

Android logosunda değişiklik yapıldı!

İsimlendirme politikalarına baktığımızda ise Google, Android logosu ile marka renginde de yeniliğe gitti. İkonik olarak karşımızda duran Android robotu yeniden durmaya devam edecek. Ancak Android yazı tipinin de değiştiğini belirtelim.

Google, Android 10 güncellemesinin dağıtımından hemen sonra yeni Android markasına geçiş yapacak.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz