Teknolojinin gerçek dünyaya fazlasıyla hakim olması ile birlikte artık sanal bir dünya daha oluştu. Böylece farklı pazar alanları, reklamlar sayesinde tabir yerindeyse yeni ticaret yolu açıldı. Çeşitli kurumlar ve kişiler buralardan pazarlamaları yapıyor, halkla iletişime daha rahat bir şekilde geçiyor. Geçtiğimiz yıllara nazaran internet kullanım oranı artarak devam ederken son 5-6 yıl içerisinde bu ivme ikiye üçe katlanmış durumda. Hal böyle olunca akıllı telefonların yayılımı da uygulamaların kullanımı da arttı. Geliştiriciler pastanın farkında olarak en çok rağbet görecek ve ihtiyacı giderecek yazılımları üretmeye devam ediyorlar. Belirli meblağlar ödeyerek online yazılım marketlerine yüklüyorlar. Her ne kadar ücretli olsa da ücretsiz de uygulama bulmanız oldukça mümkün. Ücreti de sizin için problem değil ancak ülkenizde aktif kullanıma açılmamışsa ilgilendiğiniz uygulamayı edinmeniz oldukça zorlanıyor. Resmi olmayan ve tavsiye edilmeyen bir yöntem olsa da diğer ülkelerde yayınlanmış yazılımları APK şeklinde telefonunuza indirim kurabiliyorsunuz.

Geliştiriciler ve şirketler özellikle yeni geliştirdikleri bir ürün olursa bunun eksiklerini tam olarak anlayabilmek adına kullanıcı sayısı düşük ülkelerde yayına geçmeyi tercih ediyor. Kendi araştırma ve geliştirme ekiplerinin gözlerinden kaçabilecek ufak detayları insanların yapacağı geri bildirimlerle kazanmak istiyor. Bu nedenle tüm dünyaya yayılmayı tercih etmiyorlar. İnternet üzerinden APK indirme modası da yine akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla başlayıp tüketim hızının artmasıyla devam ediyor. Kişiler bir an önce elde edip istediği oyunu veya yazılımı deneyimlemek istiyor. Elbette negatif yansımaları da olmuyor değil. Beklenenden fazla girişin olmasından kaynaklı sunucuların çökmesi çokça karşılaşılan bir durum. Şartlar ne olursa olsun teknoloji tutkunlarına dur demek de biraz zor. APK yükleme işlemi onların vazgeçilmezi. Ancak APK yüklerken de bazen sorun oluşabiliyor. Gerek güncellemeler gerekse yazılımın kendi APK’sında sorun olabiliyor. Son dönemlerde görülen yükle butonu çalışmama problemi birçok kişinin başını ağrıtmış durumda. Eğer siz de sıkıntıyı yaşıyorsanız yazımızın devamında çözüm yollarını bulabilirsiniz.

Android mobil işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcıları 6. sürümden sonra yükle butonunu göremiyor veya görseler de bastıklarında sonuç alamıyorlar. Yükle butonu aktif olmayınca pek tabii ki APK da indirilemiyor. Bahsedeceğimiz işlem sırası doğru uygulandığı taktirde yazılımda veya telefonunuzda ekstra bir hata yoksa indirme başlayacaktır.

apk-yukle-butonu

APK Yükle Butonu Aktifleştirme

Öncelikle yapmanız gereken değişiklik mavi ışık filtresinde düzenleme yapmaktır. Uygulamayı kullananlardan biri iseniz devre dışı bırakarak tekrardan indirme işlemini deneyin.

İlk aşamadan sonuç alamadığınız taktirde menünüzden Ayarlar‘a oradan da Genel ve Erişebilirlik sekmelerine girin. Motor Kognisyon bölümünü açın. Touch Assistant ile Dokunmatik Kontrol Alanları kısımlarını kapatın.

İkinci çözüm yolundaysa yine Ayarlar‘ı açıp buradan Genel ve Uygulamalar‘a gidin. Sağ üst taraftaki üç noktalı menüye basın. Uygulamaları Yapılandırma seçeneğine tıklayın. Gelişmiş‘teki Diğer Uyg. Üzerini Çiz ifadesine tıklayın. Sistemin dahili uygulamaları dışındaki tüm yazılımlar için Evet alternatifini seçin.

Kaynak : Mobil134 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz