App Cache Cleaner, Android akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarda kimi zaman hissedilen olası yavaşlık sorunlarında akla gelebilecek ilk çözümlerde kullanılabilecek bir araç. Bu nasıl yapılır yazısında App Cache Cleaner uygulamasıyla Android ön belleği nasıl temizlenir ya da silinir sorusunun cevabını sunacağız.

android app cache cleaner mobil13

Ön Bellek nedir?

Zira akıllı telefon ya da tablet pc üzerinde yer alan onlarca ve hatta yüzlerce uygulama zamanla işledikleri verileri daha sonra hatırlamak ve kullanmak üzere saklarlar. Buna ön bellek ya da orijinal İngilizce ifadesiyle “cache” denir. Ön bellekte biriken veriler uygulamanın bir sonraki açılışında hızlı tepki vermek ve kullanıcının isteklerini daha hızlı yerine getirmek adına saklanır. Diğer bir faydası da o uygulamayla ilgili kullanımlarda elde edilen bazı geçmişe yönelik verilerin korunmasıdır. Örnek olarak Android Google Chrome tarayıcısını kullanırken açtığınız sekmeler bu ön bellek dosyaları sayesinde uygulamanın bir sonraki çalışmasında olduğu gibi gelir. Ancak bu özellik zamanla Android akıllı telefonun ya da tablet bilgisayarın yavaşlamasına da neden olabilir. Android telefon yavaşlık sorunu ya da Android telefon ağırlaştı gibi sorunların oluşmasının nedenlerinden biri de bu olabilir.

[highlight]App Cache Cleaner ile Android telefonda ön belleği silmeye başlıyoruz[/highlight]

App Cache Cleaner uygulaması Google Play üzerinde ücretsiz olarak sunuluyor. Şunu belirtmek gerekir ki uygulamayı kullanmak son derece kolay. İngilizce kullanılabilen uygulama temel seviyede İngilizce bilgisiyle işlemin tamamlanmasına yardımcı oluyor. Uygulamanın ücretsiz oluşu nedeniyle ekranda bir reklam beliriyor. Bunu kaldırmak isterseniz 1 küsur dolarlık ücret ödemeniz gerekiyor. Ancak reklamın pek de rahatsız edecek konumda olduğu söylenemez.

android-app-cache-cleaner-indir

Android ön bellek silme uygulamasını indirdikten sonra çalıştırıyoruz ve uygulama doğrudan akıllı telefon ya da tabletimizde yer alan uygulamaları listelemeye başlıyor. Listelenen uygulama sayısı size sandığınızdan fazla gelebilir. Çünkü sadece indirdiğiniz oyunlar ve uygulamalar değil Android işletim sistemini oluşturan tüm bileşenler ve uygulamalar da listeleniyor.

android app cleaner nasil yapilir mobil13

Gördüğünüz gibi hangi uygulamanın ne kadar büyüklükte ön bellek verisi biriktirdiğini görebiliyoruz. En altta yer alan “Clear All” ifadesine tıklayarak Android’in en ücra noktasında yer alan ön bellek verilerini bile silebiliyoruz. Artık Android telefonumuz daha hızlı ve hafif bir şekilde yoluna devam edebilir!

android app cleaner nasil yapilir 2 mobil13

App Cache Cleaner uygulamasıyla Android cache silme işleminin otomatik olarak ve belli aralıklarla gerçekleşmesini istiyorsanız sağ üstte yer alan simgeden “settings” seçimini yaparak karşınıza gelen listeden “Auto Clear Interval” bölümüne gidebilirsiniz. Buradan kaç saatte ya da kaç günde bir otomaik olarak ön belleğin silineceğini belirleyebilirsiniz.

Hepsi bu kadar!

[highlight]Dileyenler video anlatımı da izleyebilirler:[/highlight]

 

Kaynak : Mobil133 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz